Waterwinning en natuurbeheer Aan het eind van de jaren dertig levert het bedrijf ruim 20 miljoen m3 drinkwater uit de Moordhollandse duinen. Dit tot grote zorg van natuurbeschermers. Zij trekken aan de bel: het grondwaterpeil in de duinen zakt te hard met alle gevolgen van dien voor de duinfLora. Het PWM gaat op zoek naar andere bronnen en vindt ze ook. Vanaf 1956 wordt voorge- zuiverd water van de rivier de Rijn vanuit Jutphaas naar de duinen getransporteerd. Dit wordt gedaan door de Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland (WRK). Ben M.V., opgericht door de Provincie Moord-Holland en de Gemeente Amsterdam., Zo wordt de zoet waterbei onder de duinen weer aangevuld. Ook het - inmiddels minder zout geworden - IJsselmeerwater kan worden gebruikt voor de drinkwaterwinning. Daarom wordt in 1967 een oppervlaktewater-zuiveringsbedrijf in Andijk in gebruik genomen. De sterke omwikkeling van de industrie zorgt er voor dat de vraag naar drinkwater blijft stijgen. Met het oog op die ontwikkeling wordt de winning van infiltratiewater voor de duinen uitgebreid met een nieuw WRX-waterwinstation aan het IJsselmeer te Enkhuizen. De zorg voor 'het groen' komt bij het PWH ook op een andere wijze tot uitdrukking. Reeds in 1934 wordt een speciale afdeling Terreinen opgericht. Deze is belast met het beheer van de duinterreinen die door de Provincie zijn aangekocht met het oog op het veiligstellen van de drinkwaterwinning. Aan de doelstellingen van het bedrijf wordt toegevoegd: zorg voor het behoud van de natuur en het begeleiden van de recreatie in deze gebieden. De afdeling Terreinen groeit in de loop der jaren uit tot een afdeling waar ca. 85 mensen werken. Doordat de Provincie vanaf 1961 diverse landgoederen in Moord- en Zuid- Kennemerland aankoopt, stijgt het totaal aantal hectaren tot ruim 5500. Over dit beheer vindt u elders meer informatie. Buitengewesten In totaal vier pompstations voorzien nu het deel van Moord-Holland dat boven het Moord- zeekanaal is gelegen van drinkwater. In de Haarlemmermeer levert het PWM vanaf 1920 drinkwater dat en-gros wordt ingekocht van het waterleidingbedrijf van de gemeente Amsterdam. In het Gooi wordt grondwater opgepompt dat zondere verdere zuivering geschikt is voor consumptie en zo het leidingnet in kan worden gepompt. Texel is een verhaal apart. De winning daar wordt sinds 1956 verzorgd door een duin waterpompstation. Dit pompstation levert genoeg drinkwater voor de bewoners van Texel en hun schapen. Later wordt in samenwerking met het PEM een gecombineerde elektrici- teitscentrale/waterfabriek gebouwd om de stijgende vraag, veroorzaakt door het op komende toerisme, het hoofd te kunnen bieden. Zeewater wordt 'hier verdampt en het opgevangen destillaat voegt men aan het gewonnen duingrondwater toe. Een voor Mederland unieke wijze van drinkwaterproduktie. En tevens een kostbare. In 1987 wordt de inmiddels versleten en afgeschreven fabriek vervangen door een drink- wateraanvoer via een dubbele leiding vanaf het vasteland van Moord-Holland. In 1969 blijkt het kantoor aan de Essenlaan echt te klein om de groeiende schare mede werkers te huisvesten. Een alternatieve huisvesting voor enkele afdelingen, waaronder het laboratorium, wordt gevonden door het aankopen van de villa Hartenlust aan de Vijverweg te Bloemendaal. Ook worden diverse afdelingen ondergebracht in gehuurde panden aan de Bloemendaalseweg. Nieuwbouw Eindjaren zeventig barst het laboratorium (gelukkig niet letterlijk) uit zijn jasje. Mieuwe onderzoeksmethoden met behulp van uiterst moderne apparatuur, maken het noodzakelijk om naar een ruimere huisvesting om te zien. De oplossing dient zich in 1980 aan door de bouw van een Provinciaal Laboratorium te Haarlem, samen met de Provinciale Waterstaat, dat eveneens een nieuw laboratorium nodig heeft. Ma het vertrek van het laboratorium uit de villa Hartenlust maakt het PWM een plan om 7

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 8