de villa te verbouwen tot kantoor. Hoewel de bouwvergunning voor dit als Rijksmonument aangeduide pand wordt verkregen, stapt het PWN er om financiële en doelmatigheids redenen vanaf. Een alternatief vindt men in een uitbreiding van het bestaande kantoor aan de Essenlaan. Een ontwerp, gemaakt door architect ir. K.F.G. Spruit van het Architectenbureau Spruit, De Jong, Heringa, wordt op 11 juli 1983 aangeboden aan het College van Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal. Meedenken Niet alle bewoners van de straten die grenzen aan het kantoor zijn even gelukkig met de geplande uitbreiding. Dit komt onder andere tot uiting tijdens de behandeling van de aan vraag voor een bouwvergunning door de gemeenteraad van Bloemendaal. Verder leidt het tot een schorsingsverzoek bij de Raad van State met betrekking tot de verleende ontheffing door de gemeente. De Raad van State wijst dit verzoek echter af en in september 1984 verleent de gemeenteraad van Bloemendaal de bouwvergunning op voorwaarde dat de omwonenden worden betrokken bij de inrichting en aankleding van de omliggende tuin. Eén dak De onverwacht strenge winter zorgt voor enige vertraging, maar op 12 maart 1985 gaat de eerste van de 129 palen waarop de nieuwe vleugel komt te rusten de grond in. Bij het slaan van de laatste paal toosten de gebruikers van het hoofdkantoor samen met de omwonenden op een voorspoedige bouw. Op 4 september van dat jaar wordt het hoogste punt bereikt en dat wordt traditioneel gevierd met het schenken van pannebier. Het afbouwen van de nieuwe vleugel verloopt volgens schema en in maart 1986 vindt er intern een 'volksverhuizing' plaats zodat het oude deel leeg komt. Na bijna zeventig jaar trouwe dienst is het tijd voor een renovatie. Voor de medewerkers betekent dit letterlijk en figuurlijk inschikken, maar het zicht op een vernieuwde werkplek vergoedt veel. Soms bijt men letterlijk door het bouwstof heen. Ook de omwonenden, die zoveel mogelijk, tijdig over alle activiteiten worden geïnformeerd door middel van onder andere een bouwkrant, 'genieten' soms noodgedwongen mee. Alle inspanningen resulteren uiteindelijk in een vernieuwd en uitgebreid kantoor. Alle medewerkers, die verspreid over diverse panden in Bloemendaal hun werk deden, worden nu onder één dak verenigd. Op 20 maart 1987 vindt de feestelijke (her)opening plaats. Tijdens een Open Huis in de middaguren krijgen belangstellenden ruimschoots de gelegenheid alles in ogenschouw te nemen. Naar de eisen van deze tijd uitgerust, kan het PWN de toekomst tegemoet treden. J.J. van der Meij-Van Rijn Het slaan van de laatste paal voor de nieuwe vleugel op 16 maart 1985 (archieffoto PWN). 8

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 9