IN MEMORIAM MEVROUW A.M.G. NIERHOFF Op 10 december 1986 overleed te Bloemendaal op 94-jarige leeftijd Anna Maria Gillia Nierhoff, oud-archivaresse van de gemeente Bloe mendaal en grondlegster van het gemeentelijk historisch archief. Wegens haar bijzondere verdiensten bij de vorming van dit archief ontving zij in 1952 bij haar (vervroegde) pensionering de erepenning in zilver van de gemeente Bloemendaal. Ze had toen vijfendertig jaar tussen de gemeentelijke archieven doorgebracht. Na haar offi ciële afscheid kwam zij nog vijf jaar lang twee ochtenden per week naar het raadhuis om het oud archief bij te houden. Zonder overdrij ving kan gezegd worden dat haar werk ook nu nog van onschatbare betekenis wordt geacht. Al jong interesseerde mevrouw Nierhoff zich voor alles wat de ge schiedenis van Bloemendaal betreft. Omdat deze slechts vanaf 1813 was gerubriceerd begon ze zelf met het verzamelen van oudere docu menten, prenten en kaarten. Bovendien zorgde ze voor regelmatige aanvulling van het foto-archief, waarvoor de basis was gelegd door de bekende Bloemendaler Ignatius Bispinck. Als raadslid nam Bispinck in 1916 het initiatief tot het maken van een uitgebreid Bloemendaal- in-beeld Al deze foto's zijn in haar sierlijk handschrift, met onmiskenbaar de karakteristieken van een oudere generatie, uiterst precies voor zien van alle terzake doende gegevens. Ook bezorgde ze de gemeente een kostelijke verzameling archiefstukken doordat ze oog had voor het historisch belang van ogenschijnlijk waardeloos materiaal. Wat ze eveneens achterliet was een reeks cahiers waarin oudere dorpe lingen verhalen over het leven rond de eeuwwisseling en over bij zondere Bloemendaalse figuren. Andere inwoners wist zij te inspireren bij hun werk op historisch .terrein, onder wie gemeentesecretaris G. van Eek, bij wie ze inwoon de in de Dr. D. Bakkerlaan tot haar vertrek naar huize Wildhoef in 1961, en gemeente-architect Chr. Lebeau. Bij hun Bloemendaalse stu dies onderhielden jhr C.C. van Valkenburg en P. Hoekstra veel con tact met haar. Het gemeentebestuur maakte dankbaar gebruik van haar kennis, zoals bij de naamgeving van Veen en Duin. Bij de opening van de geheel in stijl gerestaureerde boerderij Veen en Duin op 18 september 1974 werd haar gevraagd het woord te voeren. Dat ge beurde ook bij de onthulling van het Aelbertsberg-monumentje op 13 september 1975, waarvoor zij ten zeerste geijverd had. Op deze plek immers werd de grondslag gelegd voor het huidige Bloemendaal. Na haar pensionering zette mevrouw Nierhoff haar speurtochten door Bloemendaals verleden onvermoeibaar voort. Zo bracht ze vele bezoe ken aan de nazaten van de families die eens Wildhoef hebben bewoond. De geschiedenis van deze buitenplaats stelde zij op schrift en in 1956 gaf de Vereniging Haerlem haar boekje uit onder de titel "Het landgoed Wildhoef". Deze publikatie werd in 1963 gevolgd door haar grote werk "Bloemendaal lanen en wegen, hun naam en geschiedenis", dat de namen van alle lanen en wegen in Bloemendaal verklaart. Hoe zeer ze zich had ingeleefd blijkt uit de levendige toelichting bij menig onderwerp en de geschiedschrijving van bekende Bloemendaalse families. Haar studie "Van omnibus naar autobus" werd in juni 1967 afgedrukt in het maandblad van de NZH. Doofheid werd ten slotte haar grote handicap, maar haar belang- 9

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 10