werd te koop aangeboden. Men gaf bij deze gelegenheid een mooie brochure uit, waarin de bijzonderheden van het landgoed beschreven stonden De koper, de heer Theodoor Carl Dentz kocht in 1926 het fraaie landgoed en ging er met zijn gezin wonen. Daar de familie van Joodse afkomst was, vonden zij het verstandiger om in 1938 naar het buitenland te emigreren. Achter bleef de tuinbaas, de heer Steets- kampdie over het verlaten bezit bleef waken. In de mobilisatietijd werd de garage ingericht als kantine voor de in het dorp gelegerde militairen. Deze garage bestaat niet meer. Zij was indertijd door Rensdorp gebouwd en bood plaats aan drie paarden en de nodige koetsen. Naast dit koetshuis lag het machine gebouw waarin de krachtige motor stond, die het landgoed van elec- De Kruisvaarders hebben deze mooie garage met haar hoge halfronde deuren afgebroken en hiervoor een modern gebouw geplaatst, dat dienst deed als kantoor en garage. Tijdens de oorlogsjaren werd het gebouw in 1942 door de duitsers gevorderd en in gebruik genomen door de school van de Deutsche Na tional Sozialistische Frauenschaft. Zij vertrokken in allerijl weer naar de Heimat in de onrustige Septemberdagen van 1944. Tijdens de evacuatieperiode van Febr.-Mei 1945 werd de villa en de andere panden in gebruik genomen door duitse militairen die betrok ken waren bij de V-I-installaties in de Bekslaan en in de plaats van Barnaart. Na hun vertrek na de capitulatie heeft het huis enige tijd leegge- staan. Begin 1946 werden de "Haagse Bleekneusjes" onder leiding van Zr. Palthe hier ondergebracht. Hier kregen de ondervoede jongeren van den Haag weer een kans om op krachten te komen. Toen na enkele jaren hun taak overbodig werd, kwam het wederom leeg te staan. Enkele maanden is de villa nog bewoond geweest door franse zustertjes, doch toen deze geen verblijfsvergunning verkre gen van de Gemeente verdwenen zij weer. Kort daarop is het de Kruis vaarders van St. Jan gelukt een vergunning te krijgen voor het ves tigen van een opleidingscentrum en zij kochten daarop in 1958 het landgoed. De naam Duinzicht werd door hen ingeruild voor die van hun oprichter Prof. J.J.A. van Ginneken. Zij bouwden aan de Noordzijde van het gebouw een nieuwbouwvleugel Hier werden het Missiekantoor en het opleidingscentrum ondergebracht. Iedere maand was het druk op het landgoed, want dan kwamen op een weekend van overal de leden van het gezelschap bijeen voor het on derlinge contact en verdieping van hun levenshouding. Woonden er bij het begin in 1960 nog 45 Kruisvaarders, door de sterke vergrijzing verminderde dit aantal snel. Dit had o.a. tot gevolg, dat in de nieuwbouwvleugel een aantal verpleegkundigen van de "Hartekamp" (Bennebroek) werden gehuisvest. Enkele jaren geleden moest het Bestuur met het oog op het sterk teruglopend aantal leden uitzien naar een ander onderkomen, daar dit landgoed voor hen te duur werd. Enkele oudere leden waren reeds ondergebracht in het bejaardenhuis "Vogelsanck" in het dorp. Het lukte het bestuur het oude Zusterhuis op Hageveld in Heemstede te krijgen en na de nodige aanpassingen is dit huis thans het verblijf van een zevental leden van de Kruisvaarders. Binnenkort hoopt men op het landgoed de geplande villa-apparte menten Beuckenduin en Beuckendael te gaan bouwen. voorzag 1?

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 14