HET SPAARNESTAD FOTOARCHIEF, EEN FOTOHISTORISCHE GOUDMIJN In september 1986 werd het Spaarnestad Fotoarchief door VNU over gedragen aan de Stichting Nederlands-& Grafisch Centrum. Een be langrijke stap op weg naar de realisatie van een nationaal insti tuut voor de fotografie en de grafische vakken als enerverende publiekstrekker in het centrum van Haarlem. Inmiddels is na verschillende inventarisaties gebleken dat de col lectie, als een van de alleroudste Europese fotoarchieven, abso luut uniek in Nederland is. Als bron voor de geschiedenis van de fotografie is het Spaarnestad Fotoarchief zonder meer te vergelijken met de kostbare verzamelin gen van het Prentenkabinet te Leiden en de door het rijk aange kochte Hartkamp-collectie. VANAF DE EEUWWISSELING De geschiedenis van het archief is terug te voeren naar de 20-er jaren, wanneer de Haarlemse uitgeverij Spaarnestad begint met het verzamelen en rubriceren van fotomateriaal. Met name de "Spaarne stad fotografen -van het eerste uur" moeten een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de opbouw van de nu zo fenomenale collectie. Het archief groeide in de loop der jaren verder uit met materiaal van fotografen die in opdracht werkten voor verschillende door Spaarnestad (nu VNU) uitgegeven bladen. Via abonnementen werden tevens grote hoeveelheden foto's aangeleverd door de belangrijkste persbureaus uit binnen en buitenland. Tevens zijn door de loop der tijd waardevolle archieven verworven, waarbij de aankoop in 1968 van de unieke (100.000 foto's tellende) collectie van Het Leven (1906-1941) als belangrijkste moet worden gezien. Door deze aankoop werd een aanvulling terug naar de eeuwwisseling verkregen van on schatbare waarde. Het is zeer onwaarschijnlijk dat van al deze oude afdrukken nog andere exemplaren bestaan. TWEE_MILJ0EN_F0T0^S_ De omvang van het archief is enorm. De collectie beslaat ruim twee miljoen zwart-wit foto's in allerlei formaten, 200.000 kleurendia's negatiefarchieven op glasplaat, rol- en kleinbeeldfilm en duizenden tekeningen, gravures en postkaarten. Daarnaast zijn er reeksen van gebonden jaargangen (zoals Het Leven en Katholieke Illustratie) die tezamen met de oorspronkelijke foto's een compleet beeld geven van het geïllustreerde tijdschrift in ontwikkeling. Dit alles is in middels opgeslagen in gestapelde ladenkasten in een ruimte binnen het Enschedé-complex De toegang tot het archief is gewaarborgd door toepassing van het z.g. Codec-systeemeen cijferreeks welke de verschillende onder werpsgebieden onsluit. Daarnaast is er een kapitaal personen-ar-* chief (500.000 foto's) op alfabet. Ook opvang van nieuwe collecties is mogelijk. Maar al te vaak blij ken foto's en negatieven nog in de vuilnisbak te verdwijnen, ter wijl deze, zorgvuldig opgenomen en gerubriceerd in het archief van grote waarde kunnen zijn voor de toekomstige gebruikers. Mocht U foto's of negatieven hebben (ongeacht net onderwerp en de periode) dan zal het Spaarnestad Fotoarchief zich hier heel graag over ontfermen. 1°

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 20