.ËBiS®i£_2£m®£^i£lgen de lijsten van "kleine monumenten". In dit nummer van ons tijdschrift treft U de lijsten aan van de "kleine monumenten" zoals die door ons eind oktober 1986 zijn toe gezonden aan het College van B. en W. van onze Gemeente. Hieraan ging een inventarisatie van enige maanden vooraf, uitgevoerd door een groep vrijwilligers op verzoek van de Gemeente. De lijsten bevatten een groot aantal voorwerpen van verschillende aard, waarvan wij menen dat ze aandacht en zorg verdienen. Wij pretenderen niet dat de lijsten volledig zijn; er zijn inmid dels al aanvullingen op, èn er is intussen al iets verdwenen! Dat laatste is het geval met de gevelsteen met de uiltjes, gere gistreerd in Aerdenhout, waarvan U hier nog wel een afbeelding aan treft. En dat brengt ons bij een belangrijk punt bij deze inventarisatie, namelijk dat het in veel gevallen gaat om voorwerpen en ornamenten in particulier bezit! Het lijkt goed hiee nog eens met nadruk vast te stellen dat het beschikkingsrecht van de eigenaar ten opzichte van zijn eigendommen vanzelfsprekend onaantastbaar blijft. Waarom dan toch een dergelijke inventarisatie? Omdat we eerst dienen te weten wat er aan "kleine monumenten" binnen onze gemeentegrenzen te vinden is, als we een poging willen doen ze te bewaren. Daarbij gaat het niet alleen om voorwerpen met een duidelijke historische waarde zoals grenspalen, moestuinen, boomgaarden en bepaalde toegangshekken of om zaken met een meer cultuur-historische betekenis, zoals de typische ijzeren hekjes als e.rfscheiding dienend., tuinkoepels, waterpartijen en zonnewij zers, maar ook om voorwerpen die vooral ter versiering en verfraai ing bedoeld zijn, zoals gevelstenen, raamversieringen, windwijzers en ver1ichtingsornamentenAl die voorwerpen bijelkaar spelen een ról bij het tot standkomen van de sfeer, het karakter van onze omgeving, kunnen op die manier in hun samenhang "typisch Bloemen- daals" zijn, zonder dat wij ons (en daar gaat het in wezen om! dat voldoende realiseren! Een registratie van al die zaken biedt de mogelijkheid em bij be dreigingen, door bestemmingsveranderingen, verbouwingen of sloop- plannen, in overleg met de eigenaren te trachten de als "monument jes" aangemerkte voorwerpen te bewaren. Een registratie kan ook voorkomen dat op een bepaald moment het laatste smeedijzeren hekje in onze Gemeente verdwijnt zonder dat iemand zich dat tijdig heeft gerealiseesd Zo goed als de jaarlijkse keuring van voortuinen door de Kon. Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde mede tot doel heeftodetènwaners van Bloemendaal te stimuleren hun tuinen "de moeite waard" te ma ken, zo kan de publikatie van de lijst van geregistreerde kleine monumenten er misschien toe bijdragen ons meer attent te maken op al die dingen die medebepalend zijn voor het karakter van onze Gem e en t e In een gesprek met de betrokken bestuurders zal in concreto moeten worden vastgesteld hoe de lijst er uiteindelijk uit zal gaan zien en wat de betekenis van een dergelijke lijst gaat worden. 2

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 3