"OVERVEENSCHE HERINNERINGEN" VAN MEJ.A.C.W.RIJNIERSE Op herhaald verzoek van onze gemeente-archivaris Mej. Nierhoff, om oude toestanden en gebruiken van Overveen op papier te zetten, ben ik - na lang geaarzeld te hebben - besloten de pen op te nemen om naar best vermogen, volgens eigen indrukken uit mijn kinderjaren, en volgens overleveringen van hen, die mij zijn voorgegaan, deze zo getrouw mogelijk weer te geven. Ik begin dan ruim 65 jaar geleden mijn dorp vanaf den Zijlweg te betreden. Toen begon Overveen bij den ouden grenspaal, welke stond ter hoogte waar de tegenwoordige Julianalaan op dien weg uitkomt. Daar in den ouden tijd niet alleen Haarlem maar ook Overveen de ba kermat geweest is van de hyacinthenteelthad men aan beide zijden van den Zijlweg bloembollenvelden met eenvoudige behuizingen, die den stempel droegen van vooruitgang en welvaart. Links kom ik aan een gedeelte van den Zijlweg, waaraan een breede sloot is, welke uitmondt in de Brouwersvaart. Op dit punt, dat met het oude huisje nu nog intact is, woonde Schipper Vogel, die beurt schipper was op Amsterdam. Wekelijks voer hij heen en weer; dat was destijds de eenige verbinding voor Overveen met Amsterdam om goede ren mede te geven. Bij terugkomst loste hij zijn schip aan de los plaats bij de hooge brug tegenover de werkplaats van de firma de Waal Malefijt. Toen door de spoorlijn Haarlem - Zandvoort een andere verbinding tot stand kwam, is de beurtschipperij langzamerhand opge houden. Vanaf het huisje van Schipper Vogel tot het oude huis "Bij dorp" noemde men dit gedeelte van den Zijlweg "het Dijkje", 't Was bebouwd met woningen van landelijk type, zooals er nu nog gevonden worden, n.l. van Veen Hagen en het aangrenzende perceel. Deze werden alle bewoond door kweekers, renteniers en het laatste huis voor Bijdorp door de firma F. van Velsen, Florist. Na Bijdorp volgde een stuk bloembollengrond, toebehoorende aan de fam. N. Roozen en dan kwam men aan het oude notarishuis (thans Kei ler Macdonald), omgeven door een zorgvuldig onderhouden tuin. Hier resideerde Notaris Leendert Ter Hoffsteede, die in dit nota riaat werd opgevolgd door zijn zoon Johannes, een zeer gezien en achtenswaardig man, die zéér veel voor den bloei van de gemeente heeft gedaan. Voornoemde Heer Ter Hoffsteede was Directeur van den Straatweg Haarlem-Overveen-Bloemendaalwelke weg destijds in particuliere handen was en waarvan de onderhoudskosten uit de opbrengst der toen bestaande tollen werden gedekt. Tevens maakte hij deel uit van het Bestuur der Bloemendaal-Overveen-Haarlem Tram-Omnibus Maatschappij, welke de route had van Bloemendaal langs den Bloemendaalscheweg - Overveen langs den Zijlweg naar het station Haarlem en waarvoor hij zich dermate interesseerde, dat hij 's avonds het zijluik opende om met verstolen blik gade te slaan of er veel passagiers in de tram aanwezig waren. Ook was notaris Ter Hoffsteede lid van den Gemeente raad, als zoodanig werden zijn adviezen op hoogen prijs gesteld, ja, men kan wel zeggen onvoorwaardelijk als wet aangenomen. Bij zijn verscheiden in December 1907 werd hij op het oude kerkhof naast het Raadhuis begraven en was er een belangstelling, zoo men zelden had bijgewoond, hetgeen wel een bewijs was hoe algemeen ge acht hij geweest was. 9

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 10