Ik kom thans aan het voormalige doktershuis bewoond door dokter W. Grippeling, die gedurende tal van jaren de dorps-geneesheer is geweest. Zijn opvolger was dokter J. Th. Bornwater, die eveneens langen tijd de dorpspraktijk uitoefende en veel heeft gedaan ter verbetering van de volkshuisvesting en op wiens initiatief en dat van den Heer Van Twisk het z.g. Tuindorp te Overveen tot stand kwam. Daarop volgde het Zandvoorterpadtoen nog een smalle zandweg. Op den hoek woonde bakker H. van Wageningen, bekend om zijn echte Bloe- mendaalsche kruidnoten, maar minder goed bekend om zijn brood. De rogge werd door Van Wageningen nog in den trog met de voeten ge trapt. De bakkerij heeft plaats moeten maken voor verbreeding van het Zandvoorterpad Tegenover Tetterode lag het huis van onzen burgemeester Lonbar Petri met aangrenzend tuintje, (waar thans de stoffeerderij van De Jong is). In den zomer liep men daar als 't ware onder een poort van loover het tweede gedeelte van het oude dorp binnen, gevormd door de lindenhaag, welke zich rechts van den weg bevond en de prachtige linden, die in den tuin stonden van mijn grootvaders huis aan de overzijde. De boomen aan den rechterkant van den weg hebben door het aanleggen van de electrische tramleiding grootendeels het veld moeten ruimen, slechts enkele bleven tot heden gespaard. Tusschen de werkplaats der firma Rijnierse (thans pakhuis) en de oude bakkerij van Van den Berg - nu Tuilenaar -,stond de herberg "Het bruine paard" met uithangbord; vervolgens de slagerij, even eens met ouden gevel; daarna de stalhouderij en ten slotte het wel bekende hotel Van Ouds het Raadhuis, ook nog in den ouden toestand. Stalhouder van G. Rijnierse, de toenmalige logementhouder in Van Ouds het Raadhuis. De stalhouderij ging in later jaren aan Brede- meijer over, die na verloop van tijd het woonhuis aan den overkant betrok. Op het terrein achter het hotel lag geheel ingesloten het kleine boerderijtje van Ko Looman, dat uitkwam op het Zandvoorter pad. Aan de rechterzijde van den Zijlweg, voorbij Tetterode, ligt het woonhuis der familie Rijnierse. In 1792 vestigde mijn overgrootva der Sijmen Rijnierse zich in dat perceel, nadat hij het aldaar reeds gevestigd timmermansbedrijf van Willibrordus van Horstock had over genomen en welk bedrijf daar tot heden nog onder denzelfden naam wordt voortgezet. Het volgend huis - nu winkelhuis van de familie Lindeman - was toen particuliere woning, terwijl ernaast (de tegen woordige bloemenwinkel van Barnhoorn) de veearts J. Rijnierse woon de, toen deze rustend was. Voorheen woonde hij op de boerderij Buitentwist aan de Bloemendaalscheweg. Het dan volgend huis was evenals nu kruidenierszaak, thans gedreven door Van Wijk en voor heen door Verdonk. Aan het einde van den weg lag dan het woonhuis van den stalhouder Bredemeijer. Op zijde hiervan, dus aan den kant van den z.g. Overtuin van het hotel het Raadhuis, stond de dorps pomp, die om zijn goed drinkwater tot ver in den omtrek bekend was. Velen kwamen daar dan ook drinkwater halen. Tal van huizen in de dorpsbuurt hadden stoepen met hekjes en banken ervoor, waar de be woners op mooie zomeravonden plachten te zitten. Dit gedeelte van Overveen met zijn mooie oude geveltjes, waarvan er nu nog slechts enkele over zijn, was wel bijzonder aantrekkelijk. 10

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 11