Later, toen de Dames Loomeijer de school betrokken, werden enkel de twee benedenlokalen in gebruik genomen en diende het bovenlokaal voor den gemeente-ontvanger, die er zijn zitdagen hield en ook als lokaal waar de ijk en herijk plaats had. De burgerij moest dan ook het benedenlokaal passeeren tot groote vreugde der jeugd, die daardoor de noodige afleiding had. Ouders, die voor hun jongens het onderwijs op de school van Meester Retel onvoldoende vonden, zonden hen naar de school van Monsieur de Wilde, tevens internaat, waar meer uigebreid onderwijs werd gegeven en ook de Fransche taal werd onderwezen. Deze school bevond zich aan den Bloemendaalscheweg tegenover de buitenplaats De Nagtegaal, waar nu het gemeentehuis gevestigd is. Het perceel werd later aan gekocht door de familie Rietveld, Van Son en anderen. Thans is het als distributiebureau in gebruik. Aan het einde van de dorpsstraat stond een tol en 100 Meter ver der aan het begin van den Bloemendaalscheweg een tweede tol. Hier bevond zich het tolhuis, waar de heer Tiemens lange jaren als tol gaarder fungeerde, opgevolgd door den heer Kieviet, die zijn post moest neerleggen, omdat in 1912 de tollen gingen verdwijnen. In mijn verbeelding is het lente, want de hyacinthen bloeien en wanneer^-men de vensters opent, ademt men den bloemengeur in, daar overal langs wegen en binnenpaden de velden prijken met hun prach tige kleurschakeeringen. Zoo ook worden de terrassen der buitenplaatsen van hen, die den winter in Amsterdam doorbrachten met groote zorgvuldigheid in orde gebracht, de gazons weer verfraaid met schitterende mozaïkperken en in Lindenheuvel - thans Overbeek - de sparren gesnoeid en de blauw Dorceleinen vazen er tusschen geclaatst. In April en Mei betrekken de families weer hun buitenverblijven, dan wordt het levendig in het stille dorp, men ziet de prachtige equipages met raspaarden bespannen passeeren, koetsier en palfrenier gekleed in hun deftig livrei. De stedelingen komen ook naar buiten om van het voorjaar te genie ten.' Jong en oud trekken naar de aloude uitspanning Kraantje Lek of naar de Brouwerskolk om er ontspanning en vertier te vinden. Des Zondags onderneemt de Haarlemsche burgerij haar geliefkoosde wande ling langs den Zijlweg naar Overveen om in Hotel Van Ouds het Raad huis haar kopje thee te drinken, of met de omnibus van Maas door te gaan naar Bloemendaal. Aan het begin van den Bloemendaalscheweg, welke één der schoonste wegen in onze gemeente genoemd kon worden, lag aan de Westzijde de buitenplaats Belvédère. Het oude heerenhuis met colonnade aan den voorgevel stond op den heuvel aan den weg en gaf aan deze buiten plaats een deftig cachet. In de vorige eeuw werd Belvédère bewoond door de familie Pluym, la ter door de familie Bicker, tot het tenslotte door den heer Willem Borski Jr. werd aangekocht. Tegenwoordige eigenaar is de heer Smidt van Gelder 12

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 13