Door de buitenplaats liep destijds een weg, waarvan de ingang was naast de buitenplaats tusschen de huisjes met de roode luiken en het eerste inrijhek en eindigde in de duinen op het Visscherspad. De weg werd naar den toenmaligen eigenaar de Pluymlaan geheeten. In later jaren werd deze weg door den eigenaar van Belvédère afge sloten, zoodat een korte laan overbleef, die op de buitenplaats doodliep en in den volksmond de frikkedi11ebuurt genoemd werd. Weer later is ook dit gedeelte afgesloten en hiermede verdween ook de frikkedi11ebuurt Achter in die buurt stonden een paar huisjes, waarin Tijs van Bug- genum en Dirk Stiphout woonden. Stiphout, in dienst van de firma Rijnierse, verrichtte bijna uitsluitend werkzaamheden aan de ras terwerken der buitenplaatsen en kreeg daardoor den bij naam van rasterkoning" Over Belvédère bevond zich een weide, die eertijds toebehoorde aan P. Rijnierse, den bewoner van perceel Zijlweg 11. Dit weiland werd van hem door de familie Pluym aangekocht om het vrije uitzicht voor Belvédère te behouden. De poort van perceel Zijlweg 11 gaf toegang tot den z.g. notweg naar het weiland, omdat dit aan den Bloemendaal- scheweg een hoogen dijk had en daarom niet toegankelijk was. De wei werd later wel het "ezelweitje" genoemd, omdat de ezel van Frank en Jan Bijleveld er graasde. Het beest liep tot groot vermaak der Overveensche jeugd soms geheel zonder geleide van de wei door den notweg en het dorp naar Belvédère terug. In later jaren kreeg de wei nog een andere benamingn1"de kuil" en werd een gedeelte ervan ingenomen door het gebouwtje van Publie ke Werken. Met de omstreeks 1938 gevolgde bebouwing van het weiland verdween het landelijke aanzien van dit gedeelte van 't oude dorp en ging tevens door de daarmede verband houdende slooping van het voormalige tolhuis en stalhouderij en het aan de overzijde gelegen Raadhuis een stukje Overveensche geschiedenis verloren. Zijlweg, gelegen tussen Bloemendaalseweg - Zandvoorterpad, genomen in richting van het Raadhuis 1917. 13

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 14