HERINNERINGEN AAN DE WERELD-JAMBOREE VAN 1937 TE VOGELENZANG Mogen wij bij U een kleine herinnering oproepen aan dit wereldge beuren, dat 50 jaar geleden, in onze gemeente en wel in Vogelenzang werd gehouden? Het was het grootste padvindersfestijndat ooit in ons .land werd gehouden. Dit feest van de broederschap vond plaats in het klein ste dorp van onze gemeente, dat in die dagen nauwelijks 1000 in woners telde. Vogelenzang werd in de maanden Juli en Augustus 1937 een tijdelijke tentenstad"dië zich uitstrekte over de weilanden ten Westen en ten Noorden van het dorp en op het landgoed Woest- duin. Het inwonertal steeg binnen enkele dagen tot ongeveer 28.000. Jongens van allerlei rassen en standen werden hier ondergebracht in een aantal subkampen waar groepen van diverse nationaliteiten te zamen kampeerden. Ieder land in ieder sub-kamp had iets gebouwd of "gepionierd", zoals dat in padvinderstermen heet, en zo zag men in het Indische kamp een Pendoppo verrijzen, elders stond de Domtoren van Utrecht, de toren met de duizend namen in het Amerikaanse kamp, kortom, overal waren specifieke dingen te zien, kenmerkend voor het aldaar kamperende land. Het geheel gaf een onvergetelijke aanblik. Dankzij jarenlange moeizame voorbereidingen was het mogelijk ge worden dit wereldgebeuren in onze gemeente te organiseren. En waarom juist hier? Omdat het kampeerterrein zon specifiek Hollands landschap te zien gaf met duinen, bossen en weilanden, waarop koe ien graasden. 18

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 19