Ons gemeentebestuur had het er ook druk mee. Financieel moest de gemeente borg staan voor het toen enorme bedrag van f.20.000. Gelukkig is het Jamboree-comité er financieel goed uitgesprongen, zodat de gemeente haar geld in kas kon houden. Ook op ander gebied werd er veel gevraagd. Zo moesten er parkeerve 1 den worden aange legd, tijdelijke wegen en vele verkeersborden. Dat waren de con sequenties voor het dorp, dat tijdelijk werd geïsoleerd o.m. door de door de padvinders "gepionierde" toegangspoorten. In de R.K. School werd de Rijkspolitie ingekwartierd, kortom er werd heel wat werk door de gemeente verzet. Doch ondanks alle goede voorbereidingen, gebeuren er altijd on verwachte dingen. Zo ook nu. Bij aankomst van de treinen met deel nemers moesten in 20 minuten tijd enorme hoeveelheden bagage en kampgoederen worden afgevoerd en zonder oponthoud naar het kamp terrein worden getransporteerd. Ook moest men de contingenten pad vinders, soms met eigen muziekkorps, door de Bekslaan naar het kamp laten marcheren. De Hongaren hadden in hun trein zelfs een eigen veldkeuken die met de andere bagage, ook binnen de gestelde tijd, eruit moest. Ook dat lukte, dankzij de vindingrijkheid van het spoorwegpersoneel. Dan de enorme toeloop van het publiek. Op zon belangstelling had men niet gerekend. Het merendeels per trein aangevoerde publiek stroomde tezamen voor de toegangspoort in de Bekslaan en de aanvoer ging maar door. Het liep vast en daarom werd de poort een uur eer der opengesteld, zodat de menigte door kon stromen naar het markt terrein, de arena en het kampterrein. Er heerst overal een enorme sfeer. Als je in de Bekslaan liep hoorde je zingen, liederen in eigen taal, doch ook in een vreemde taal, gezongen door passerende groepen padvinders. Iedereen keek zijn ogen uit naar al die vreemde uniformen en vreemde muziek. Men zocht contact met deze jongens, of je hem kon verstaan of niet. Het was werkelijk een feest van broederschap. Heel wat contacten, die jarenlang zouden voortduren, tot zelfs na de oorlogsjaren, wer den hier gemaakt. Het ruilen- changen - was een rage in die tijd. Allerlei artike len van uniform-onderdelen, insignes, klompen tot de vreemdste din gen wisselden van eigenaar. Transacties die soms geheel in gebaren taal moesten worden uitgevoerd, omdat, wegens taa1per ike1 en con verseren niet mogelijk was. Iedere middag waren er massale happenings in de arena, waar door diverse landen demonstraties werden gegeven zoals een nagebootste zeeslag door franse scouts, de ontwikkeling van de spoorwegen door Engeland en een avondvoorstelling door Indische padvinders, s1 Avonds waren er de kampvuren met liederen, yells en voordrachten door deputaties uit verschillende landen. Het Koninklijk Huis liet zich niet onbetuigd en was aanwezig bij de openingsplechtigheid tijdens het kampvuur. Het Prinselijk Paas bracht onofficiële bezoeken aan diverse subkampen. 19

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 20