HERINNERINGEN VAN OUD-BLOEMENDALERS De redactie bracht een bezoek van mevrouw Bersée (64) in Haarlem en later aan de heer Bersée (66), die het verhaal van zijn zuster aanvulde en illustreerde met mooie oude foto's. De f am i1i e De grootouders van de Bersée's waren al echte Bloemendalers. Grootvader Bersée woonder onder meer op de Hoge Duin en Daalseweg 10. Hij was jachtopziener en onbezoldigd rijksveldwachter in dienst van de Binnenlandse Exploitatie Maatschappij. Grootmoeder Bersée was geboren op het landgoed Elswout - in het sluiswachtershuisje. Haar ouders waren in dienst van Elswout. De vader van de Bersée's werd geboren in een boerenwoning aan de Distellaan in Aerdenhout in 1884. Dat gebied bestond toen uit tuin derijen en boerenland. De familie bestond dan ook al sinds honder den jaren uit kwekers en ook vader haalde zijn tuinbouw-diplorna "Grootvader vertelde vaak over die tijd. Hoe zijn broer in de Zan derijvaart was verdronken, hoe zij bij de boerderij op de Zand- voortselaan een "kluit" boter gingen halen en hoe het stuk, rechts van de Viersprong toen alleen nog maar uit bos bestond, waar veel werd gejaagd. Vader leerde in militaire dienst autorijden en haalde zijn rij bewijs. Daardoor kwam hij in dienst bij steenfabrikant Nico Arns uit Nijmegen. Die had een auto maar kon niet rijden. Vader Bersée ging met Arns mee op zakenreis met een grote kist ge reedschap in de auto. Garages bestonden toen nog niet! Zij hielden beiden van een "neutje" en onder het mom van "de schil derijen moeten nodig weer een worden rechtgehangen" werd er menig borreltje genuttigd. De voorvaderen, die in grote getale aan de muur hingen heetten "de Pietjes". Toen Arns zijn auto wegdeed, moest Bersée ook vertrekken. Door toe doen van Arns werd hij geplaatst bij Den Breejen van de Bout. Hoogheem Na korte tijd kreeg Vader, via broer Breejen v.d. Bout een baan aangeboden als chauffeur/tuinman bij de familie Warns, bewoners van de villa Hoogheem aan de Koninginne Duinweg. De familie kwam uit Indië en was rijk geworden in de thee. "Vader verdiende f.55,- in de week met vrij wonen, vrij (electrisch) licht en water. We hadden wel een radio, maar met een kleedje er over zodat de werkgever hem niet zag!" De familie Bersée ging wonen aan de Hoge Duin en Daalseweg nr. 7, waar een huis voor hen werd gebouwd. "Vader had een druk bestaan. Hij moest de centrale verwarming be mannen in het grote huis en dat was een klus! 4 ketels - één voor verwarming, één voor warm water - éen voor de broeikas en één voor de garage. Het waren kolenkachels die wel vier keer per dag moesten worden bijgevuld," herinnert Bersée'zich. "Vóór ons huis had vader een kwekerijtje wat een lust was voor het oog. Als mensen er wandelden hielden ze stil en menigmaal vroeg iemand of het goed was dat ze het als achtergrond voor een foto gebruikten 21

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 22