De naam "Het Kopje" stamt uit de Boerenoorlog in TransvaalDaar wer den kleine bergjes "kopjes" genoemd. Er gebeurden op die steile heu vel veel ongelukken met de fietsers omdat vooral de "doortrappers" de bocht niet konden nemen en eruit vlogen. Het Openluchttheater was toen een grote zandafgravingDe vrachtwa gens moesten een gulden betalen als ze het portiershuisje van Pronk passeerden Het dorp Zij herinneren zich in het dorp de kruidenier Rutte, de melkboer Houtgraaf en van Riessen de groenteman. Waar nu ijzerhandel Klein is, was toen de slager Kohier, Jan en Hein. "Er werd eens parachute gesprongen bij de ruïne van Brederode en Jan de slager dacht dat hij dat ook wel kon. Hij sprong toen met een parapluie van het portaal van de Katholieke Kerk en brak beide benen. Vanaf die dag heette hij "Jan Dak". Er was een particulier bibliotheekje aan de Hartelustlaanboven de garage-woning naast Hartelust. In de kleine kamertjes boven, kon je op woensdagmiddag boeken lenen voor weinig geld. Het bibliotheek je werd gerund door meneer Tinholt en mevrouw Beusekom (van de dokter De Zandvoortse1aan was een zandpad. Het was zó stil dat je een paard voorbij hoorde draven. Bij het pannekoekenhuisje stonden tafeltjes en stoeltjes en de jongens gingen bij de bezoekers vragen hoe laat het was. Als dan zo iemand zijn horloge uit zijn vestzak haalde keerden de kwajongens snel de suikerpot om in hun pet en renden er vandoor! "In Bloemendaal was er kermis op het weiland waar later het Halve Maantje werd gegraven. Het ton-steken"de draaimolen, zweefmolen, de muziek en de vistent van Balm waren hoogtepunten met als klap stuk het vuurwerk. Dat was me een feest! Ook 's winters het schaat sen op Duin en Daal met "koek en zopie", was een groot genot. Maar de oorlog heeft een breuk gebracht in alle goede tradities van weleer, zoals het groeten van elkaar, om maar iets te noemen." ém i Gerda Bersée (rechts) op het Kopje. 4e van links Hardebol met de verrekijker. 1932. 24

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 25