VOORMALIG CHR.SCHOOLTJE AAN HET KERKPLEIN 25 TE BLOEMENDAAL Zoals bekend is kort na de gereedkoming van de kerk in 1636 het schooltje aan de zuidzijde van het Kerkplein in gebruik genomen. Veel meer dan een veredelde schuur moet dit niet geweest zijn. Tot 1833 heeft men van dit schoo11ocaalgebruik gemaakt. In dat jaar kreeg architekt de Geus opdracht om een nieuwe school te bou wen op dezelfde plaats. Het schooltje wat dan gebouwd wordt is wat wij nu kennen als Kerkplein 25. De school wordt als twee-k1 assige school uitgevoerd. De verschijningsvorm is dan exact dezelfde als heden ten dage. Het schoolgebouwtje ligt ca twee meter terug van de rooilijn. De rooilijn zelf wordt weer opgenomen door de twee vooruitgeschoven uitbouwen voorzien van zinken dakjes, waarvan er één als secreet dienst doet en de ander als entree. Direkt aansluitend aan deze en tree is dan een gang geprojekteerd waar de jassen van de kinderen kunnen hangen. Het geheel wordt wit gepleisterd, hetgeen mede voort komt uit het feit dat men de bestaande muren heeft benut. De beide lokalen zijn dan voorzien van hoge ramen, want in die tijd mochten de kinderen niet worden afgeleid door alles wat zich buiten afspeelde. De voorgevel aan het Kerkplein is in die tijd derhalve aan de onderzijde tot een hoogte van ca twee meter gesloten, met daarboven een doorgaande pui voorzien van een vijftal getoogde ra men. Deze ramen waren ook toegepast in de gevel van het tweede lo kaal, die gericht waren op de oostzijde. Deze laatste pui is deels herplaatst in één van de gevels van het huidige achterhuis. De beide lokalen waren onderling verbonden middels een grote glazen schui fpui In 1894 blijkt er behoefte te zijn aan een derde lokaal. Dit lo kaal wordt dan gebouwd achter de beide eerder genoemde lokalen. De gang aan de oostzijde wordt dan doorgetrokken tot aan het achtererf en voorzien van toiletten en een achterdeurtje naar de ernaast ge legen schoolmeesterswoning. Ook dit lokaal is tot ca twee meter hoog gesloten en werd voorzien van hoge vensters, echter nu niet meer met getoogde ramen. Bijzonder voor die tijd is het gebruik van spouwmuren en een betonnen vloer die feitelijk pas na 1920 meer al gemeen begint te worden. In 1910 wordt nieuwbouw gepleegd aan de Boslaan ten gunste van een geheel nieuwe Christelijke school en komt het huidige schooltje leeg te staan. Het wordt dan verkocht aan groentehandel van Riessen, die het daarna als pakhuis zal gebruiken tot 1980. Teneinde met paard en wagen te kunnen binnenkomen wordt de voorpui gewijzigd. Deze wordt voorzien van een tweetal grote inrijdeuren, met daarboven en ter weerszijde ervan kleine raampjes gevat in beton. De vloeren van de beide voorste lokalen werden verwijderd en voorzien van klinker bestrating. De gang ter plaatse van het eerste lokaal, wordt hal verwege dichtgezet. Deels wordt deze dan gebruikt om paarden te stallen en in een latere periode wordt het voorste deel van deze gang in kombinatie met het uitbouwtje aan de voorzijde benut door de plaatselijke schoenmaker die daar tot in de zestiger jaren zijn beroep heeft uitgeoefend. 26

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 27