BIJ DE VOORPLAAT: De foto is een reproductie van een schilderij uit de lange, koude winter van 1947 door Sam Le Poole. Het schilderij stelt voor het uitzicht vanuit zijn atelier aan de Vrijburglaan 7 in een periode tussen "oud en nieuw". Voor ingewijden is dit een zeer herkenbaar stukje Overveen. Maar vergelijkt hem het met de toestand nu, veertig jaar later, dan realiseert men zich pas hoezeer ook onze omgeving verstedelijkt is, met alle voor- en nadelen vandien. Vanuit zijn atelier keek Sam Le Poole uit over "landjes". Daarachter ziet men de Dompvloedslaan met links de voormalige villa Oldenhove van de familie Witteman en rechts daarvan een deel van de toen al jaren slooprijpe, maar nog tot in de jaren '50 bewoonde woningen aan de z.g. "Schans". Op de achtergrond de - nog steeds bestaande bosrand van Bloemenhea- vel (nu gemeentehuis), Lindenheuvel en Buytentwist. De Dompvloedslaan bestaat al heel lang, maar was vroeger een onver hard pad, dat vanaf de Bloemendaalseweg leidde naar de "Dompelvloed" of "Dompelhoeck"Hier was n.l. in ruime mate water aanwezig, dat voor de blekerijen onmisbaar is. Na 1900 werd Bloemendaal forensengemeente. De blekerijen waren al lang op hun retour en ook bo11 eneu1 tuur bleek minder voordelig dan verkoop van de gronden als bouwgrond voor woningbouw. Voor het ge bied tussen Julianalaan en Dompvloedslaan bestond al vóór de eerste wereldoorlog een uitbreidingsplan. De uitvoering liet echter nog lang op zich wachten. De eerste be bouwing verscheen pas sinds 1935. De Dompvloedslaan kreeg daarbij tussen de Bloemendaalseweg en Vrijburglaan 2 rijstroken. Projectontwikkelaars bouwden hier voor de zeer gegoede middenstand en de gemeente zorgde voor sociale woningbouw rondom het Joan Mau- ritsplein. Maar.... toen kwamen de crisis en de tweede wereldoorlog, de woningbouw stagneerde en de nog niet bebouwde percelen aan de noordzijde van Pernambuco-, Brazilië-, Rio Grande- en Vrijburglaan werden de rommelige "landjes" op het schilderij. Een doorn in het oog van iedere keurige burger, maar een prachtig motief voor een kunstschilder en... ideaal speelterrein voor kinde ren Na de tweede wereldoorlog was de vraag naar woningen niet te ver zadigen. In het begin van de jaren '50 werd het gebied dan ook in hoog tempo volgebouwd met de nu aanwezige eensgezinswoningen aan de dwarslanen en de flats langs de Dompvloedslaan. De laan zelf werd - eenstrooks - doorgetrokken naar de Willem de Zwijgerlaan. Langs de noordkant werden eindelijk, successievelijk de onbewoonbare bouwvallen van de Schans gesloopt, op een klein restant na, dat door de bewoners met veel zorg is opgeknapt. De Lambertusstichting liet door architect prof. G.M.H. Holt het fraaie bejaardenhuis Oldenhove bouwen. 3

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 4