7 voorbereiding is, geplaatst te worden. Hierover zal overleg plaats vinden met de Monumenten Commissie. Het plan is een losbladig boek je samen te stellen (zodat aanvullingen en wijzigingen gemakkelijk kunnen worden overgenomen) van alle geïnventariseerde voorwerpen met een korte beschrijving en een foto. Het boekje zal aan de bur gerij ter beschikking gesteld moeten worden om op die manier in brede kring aandacht en belangstelling te wekken voor de vele bij zondere dingen die mede onze gemeente maken tot wat zij nog altijd is: de "Tuin van Kennemerland" In hetzelfde gesprek werd de Stichting "Ons Bloemendaal" uitge nodigd met twee bestuursleden deel te nemen aan de vergaderingen ter voorbereiding van een nieuwe Gemeentelijke Monumentenverordening en een voorlopige Gemeentel ij ke Monumenten li jstEen uitriodiging die door ons bijzonder op prijs gesteld wordt. Helaas is de voort gang in deze zaak voorlopig weer onderbroken door ziekte van wet houder Staleman. Het is onduidelijk wanneer er tijd en ruimte zal komen om door te gaan met de voorbereidingen om tot een duidelijk monumentenbeleid in onze gemeente te komen, een zaak waarop wij ai vele jaren wachten en een zaak die in het licht van de komende nieuwe monumentenwet nog belangrijker is geworden. Op de door de VVD georganiseerde monumenten-avond in de Hervormde Kerk te Bloemendaal werd wel duidelijk dat zorg voor ons cultureel en historisch erfgoed en de bereidheid Cm daar iets voor over te hebben lang niet voor iedereen een vanzelfsprekende zaak is. In het kader van de "kleine monumenten" werd een verzoek van enke le bewoners aan de Willem de Zwijgerlaan in Overveen om hulp en financiële steun bij de restauratie van muurschilderingen op de gevels van hun huizen door ons ondersteund, voorzover dat in ons vermogen lag. Veel tijd en aandacht ging er naar de_Nagtegaa1in Overveen, het voormalige Raadhuis aan de BloemendaalsewegHet bestuur van "Ons Bloemendaal" heeft er bij het gemeentebestuur op aangedrongen alles in het werk te stellen om dit bee1d-bepa1 ende pand, ook al staat het niet op de ontwerp lijst gemeentelijke monumenten, te be houden d.w.z. de voorkeur te geven aan een bestemming, waarbij het gebouw behouden kan blijven, ook al zou dat financieel minder aan trekkelijk zijn. Zelden zijn er zoveel burgers in actie gekomen en is er een zo nadrukkelijk beroep gedaan op het gemeentebestuur. Bovendien heeft de monumenten commissie, om advies gevraagd in deze zaak, gesteld dat "de Nagtegaal" met het park erom heen behouden zou moeten worden. Ondanks alle inspanningen echter, lijken de da gen van "de Nagtegaal" geteld. Tenslotte zij opgemerkt, dat wij er bij het gemeentebestuur op blijven aandringen snel tot een goed en duidelijk monumentenbeleid te komen. Wij blijven kritisch de ontwikkelingen volgen in de Dorps straat van Bloemendaal, m.n. op het terrein van de R.K. kerk aan de Korte Kleverlaan, op het terrein tussen Zijlweg en Brouwersvaart (Haarlem!op en rond het tennispark aan de Elswoutslaan enz.enz. Het ligt in de bedoeling aandacht te vragen voor het theekoepeltje op Elswoutshoek (een zeldzaam gietijzeren koepeltje) en het z.g. "Juffershuis" op Leyduin, die o.i. bescherming verdienen; hetzelfde geldt voor het restant van de tuinmuur langs de Duinlustweg bij de manege van Brandwijk.

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 8