10 karnemelk te hebben" Voor het wassen en strijken van de witte melkpakken was een twee tal speciale wasmeiden in dienst genomen. Het is duidelijk, dat het op de boerderij inwonende mannelijke en vrouwelijke, veelal jeugdige personeel daar niet steeds bijeen woonde in de zin, zoals die door de Burgerlijke Stand en de Kerk werd gesanctioneerd. Zo leek dat alles goed te lopen totdat al binnen het jaar bij het bergvee zich de eerste tekenen van t.b.c. voordeden. Niet bestand tegen het dampige en nevelige Nederlandse klimaat stierven de kalveren, die inmiddels geboren waren, al na enkele maanden. Toen de Heer Borski in 1884 te Cannes was overleden en de uitge breide Elswoutse bezittingen waren overgegaan in de handen van zijn oudste zuster Mevrouw J.J. van der V1iet-Borskiwerd wat nog res teerde van de "Zwitserse." veestapel geliquideerd. Terstond werd overgegaan op Maas- Rijn- en IJsselvee, in Gelderland aangekocht. Daarbij werd er nauwlettend op toegezien, dat dit vee, behalve van een witte kol, witte poten en een witte pluim aan de staart, overi gens voorzien was van een donkerbruine beharing. Eerst toen Elswout in 1958 uit particulier bezit geraakte, liet men deze eisen van fraaie aftekening varen. Het bleef niet bij bruine koeien alleen. De paarden waren vossen, de varkens hadden bruin/zwart gevlekte borstels; Jan Vreenegoor, de pluimgraaf, bijgenaamd: de pluim, had de zorg voor bruine kippen. Eén der vaste melkknechts was Willem Jansen. Hij had - naar hij mij eens vertelde - vóór zijn komst op de boerderij van Elswout in 1874 enige jaren met een zevental ezelinnen die hij voor zich uit dreef, 's morgens vroeg langs de huizen der gegoeden in het Kenau park en omgeving in Haarlem gelopen. Daar waar een kraamvrouw was werd halt gehouden. De gewenste hoeveelheid versterkende melk Werd uitgemolken, waarna Jansen, als steeds gekleed in blauwe kiel, pet op het hoofd en op witte klompen, met de kleine kudde zijn weg vervoIgde Terugblikkend op een periode, waarin vlijt, soberheid en spaarzaam heid hoog aangeschreven stonden, lijkt het vanuit onze maatschappij gezien, met haar sterke waardering voor vooral ontspanning, levens genot en comsumptieve welvaart, misschien wat wonderlijk, dat in het voorjaar een oud boerengebruik een gevoel van dankbaarheid en

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 11