"OVERVEENSCHE HERINNERINGEN" (VERVOLG) Het buiten, dat nu Overbeek heet, werd toen bewoond door Mejuffrouw Insinger, aan wie het door den voormaligen eigenaar en bewoner, den heer David Borski bij testamentaire beschikking met het noodige ka pitaal onder vruchtgebruik werd nagelaten als erkenning voor de goe de zorgen, die zij hem na den dood zijner echtgenoote had bewezen. In de buitenplaats stond een gedenkteken van den stichter David van der Poorten Ik kom weer op mijn schreden terug om'nu een wandeling te maken vanaf het Raadhuis naar het meer zuidelijk gelegen gedeelte van het dorp, om ook daar van het natuurschoon te genieten. Voorbij het Raadhuis had men dan eerst het oude schoolhuis, dat la ter tot politiebureau werd ingericht, vervolgens de veldwachterwo ning van Schimkies, opgevolgd door De Vries, dan een dubbel gebouw tje, eenerzij ds bestemd voor brandspuithuis en anderzijds als pro voost. Naast dit gebouwtje stond het hek van de oude algemeene be graafplaats. Aan de Korte Zijlweg, die vroeger Kerkweg werd genoemd, lag vóór de Hospesbrug het oude huis Vaart en Duin van den heer C. D. van der Vliet, vanwaar men een schitterend uitzicht had over bloembollenvelden op Haarlem met haar beroemde St. Bavokerk. Voor den z.g. viersprong stond het boerderijtje van Jeroen van Ma- ris, dat zoo schilderachtig lag op de weide langs Vaart en Duin. De Hospesbrug, ook wel bekend als de hooge brug, gelegen over de Brouwersvaart, was destijds een smalle houten brug. Zij werd met de voormalige stalwoningen afgebroken voor den aanleg van het Brouwers kolkpark en den daarheen voerenden grooten verkeersweg. Links van de brug voerde een laan, aan beide zijden met hooge boomen beplant, naar Schoonoord. In de oorlogsjaren 1940-1945 werden deze boomen wegens den brandstoffennood grootendeels geveld. Schoonoord was in de vorige eeuw een buitenplaatsje, dat bewoond werd door de familie Hodshon, later door de familie De Neufville, naar welke de laan ook Neufvillelaan (in den volksmond Novililaan) werd geheeten. Vanaf Schoonoord had men ook weer een schitterend uitzicht over bloemen velden op Haarlem. In later jaren is dit perceel gekocht door de familie Bijvoet, die er langen tijd het b1oembo11enbedrijf heeft uitgeoefend. Thans is dat gebied bij Haarlem ingelijfd. Rechtsaf op den viersprong was het oude Elswoutshoek gelegen, dat reeds in het laatst der 18e eeuw o.a. door Vincent van der Vinne in teekening is gebracht. Eertijds werd het bewoond door de familie Jan van der V1iet-Borskidaarna door Mejuffrouw AnneKo van der Vliet en haar vader. Na haar dood is het buiten aan Elswout over gegaan en heeft het verschillende huurders gehad, o.a. den burge meester Jhr. A. Bas Backer. Vanaf den viersprong sla ik nu even rechtsaf naar den schilderach- tigen Zanderijweg. De vaart 'langs dezen weg was vroeger zeer kort, maar is door verdere doorgraving der duinen aanmerkelijk verlengd. Het vrijgekomen zand werd met schuiten vervoerd en gebruikt voor ophooging van bouwterreinen of wel voor vermenging van bloembollen- grond. De gronden langs de vaart gelegen, worden in hoofdzaak benut voor groententeeltdoch ook wel voor het kweeken van bloembollen. 18

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 19