AELBERTSBERG, HERINNERINGEN 25 Soms gaan mijn gedachten terug naar het oude Aelbertsbergwaar het allemaal begon. In dit bekoorlijke buitenhuis zag ik het le venslicht op een koude winterdag in januari 1912. Mijn vader, Joan Herman Anne Kruimel (1874 - 1975) bewoonde het huis Aelbertsberg van 1906 tot 1912 als huurder. In 1909 huwde mijn vader in den Haag met mijn moeder: Ida van Oordt. Jammer genoeg verhuisden mijn ouders in de zomer van 1912 - te jong was ik toen om mij nog iets te herinneren van Aelbertsberg. Gelukkig zijn er allerlei foto's die mij de grote charme voorto veren van het rustige, vriendelijke houten buitenhuis. Wel zéér geschikt was het huis als zomerverblijf voor een Amsterdamse fami lie, die de drukkende zomerwarmte langs de Heerengracht wilde ont vluchten. Daar woonden mijn grootmoeder Kruime1-Smidt van Gelder en mijn tantes Amy en Hilda. Zij kwamen licht en lucht zoeken op Aelbertsberg, vele zomers. Mijn vader heeft kosten noch moeite gespaard om kleine en grote verbeteringen aan te brengen in huis en hof - steeds in overleg met de eigenaren, de familie Teding van Berkhout. Helaas werd zijn verzoek om een tennisbaan te mogen aanleggen niet ingewilligd, dit alles bleek mij uit correspondentie van mijn vader. De beelden die de foto's oproepen zijn als een mooie droom - iets wat was en voorgoed voorbij isl De zonnige oprijlaan met het tweespan en vader's koetsier Willem, in een open tweewielig rijtuigje, de paarden - één heette Sally - zijn ingespannen z.g. "en flèche" - dat is: achter elkaar - héél gedwee staat het span te wachten tot het ritje kan beginnen. Heel duidelijk zie je op deze foto hoe Aelbertsberg toen heel dicht begroeid was met een wilde wingerd, die de hoge smalle glazen deuren mooi omrankt. Ook zie je aan weerszijde van de deuren de groene houten kuipen staan met oranje boompjes. Op een winterdag staat de vrolijk beschilderde arreslee klaar voor een tochtje door de witte wereld. Willem - ingeduffeld in een wijde, korte zware bontcape - zit op het achterbankje - Sally heeft zijn mooie schel- lentuig aan, met bellen en rode kwasten. Ik herinner mij héél goed het schellentuighet hing in een glazen handkastje in de stal, het was héél mooi de glimmende belletjes en de rode kwasten. Er is ook nog een foto van tante Hilda, jong en knap, in de arre slee, warm ingepakt tegen de winterkoude. Dit was Aelbertsberg in de winter. Het uitzicht vanaf 't voorplein moet heel mooi zijn geweest. Het huis lag op een verhoging en je keek ver uit over de velden tot Haarlem. Nog een fotootje: mijn ouders in een ouderwets autootje - 't was een Sizaire et Naudin: vader's eerste auto, een ééncylinder! Mijn moeder - grote hoed met witte voile - achter het stuur! Vader - met strooien hoed - zit gedwee ernaast, met een uitdruk king van "nu maar afwachten hoe Ida het eraf gaat brengen". Op de achtergrond van de foto weer de glazen deuren boogvormig rondlopend aan de bovenzijde, hetgeen aan de voorgevel een speels effect geeft.

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 26