26 Het huis Aelbertsberg maakt een uitnodigende en allervriendelijkste indruk met zijn 3 glazen ingangsdeuren en aan weerszijde daarvan 2 ramen. Op de daklijst prijken 4 urnvormige vazen. De tuin van Aelbertsberg is, volgens de foto's, niet bepaald aangelegd - een brede eenzame laan leidt door een bos - het zonlicht tovert licht- plekjes op de stammen van eiken en sparren en een grote larix. Een schaduwrijk dal met veel gevallen herfstblad, een glooiing door zonlicht beschenen, zie je door de boomstammen. Een ideale plek voor nachtegalen en hun avondzang. Mijn moeder genoot hiervan en zei: "'t is alsof ze in huis aan 't zingen zijn". Zó was Aelbertsberg op zomeravonden vroeger. Mijn moeder, die zich vaak in het Frans uitdrukte, zou zeggen, met een verzuchting: "II fut un temps"! Daarna kwam de invasie van de schooljeugd, wat zal het daar toen een rumoerige drukte zijn geweest! Wèl iets anders dan de zang der nachtegalen. Aelbertsberg opgeschrikt uit zijn dromerig bestaan, heeft zich goed gehouden die eerste Kennemer Lyceum jaren, maar langzaam doch zeker kwam het verval. Daarna de sloop in 1925. Ik weet dat vader van oude stenen, afkomstig van Aelbertsberg, een tuinmuurtje liet optrekken bij de Moerberg, ons nieuwe huis dat gebouwd werd rond 1925 boven op 't kopje! Het muurtje is er misschien nog - hoop ik - stille getuige van het liefelijke Aelbertsberg waar vader zijn hart aan verpand had. Vader wees mij altijd de plek waar Aelberts berg stond - daar waar de bomenrij een hiaat vertoont, daar was de oprijlaan, aan de Kennemerweg, even voorbij Wildhoef. En ik meen dat dit tot op de huidige dag nog zo is. Het was mij een vreugde een beeld op te roepen van mijn geboorte huis Aelbertsberg, zoals het was in de jaren die nu voorbij zijii, maar tot op de huidige dag voortlevend in mijn gedachten. Amy ter Poorten-Kruimel Kapellen - België September 1985, Tuinmuurtje van Aelbertsberg, toegepast bij de Moerberg.

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 27