OPEN MONUMENTENDAG 1988 BeknoD te_r outebe schr j_ving_van_de_bus tocht langs een aantal Rijks monumenten in de Gemeente Bloemendaal. (Landelijke Open Monumentendag, 17 september 1988.) -De tocht begint bij het Raadhuis te Overveen, vandaar de Bloemen- daalseweg op in noordelijke richting. Aan de rechterkant bij de ingang naar "Buytentwist" ligt een oude nu droge sloot: de grens tussen Overveen en Bloemendaal. Even verder aan de rechterkant is een oude, nu niet meer gebruikte toegang tot het landgoed "de Beek" gevormd door een hek met hoge stenen hekpalen ter weerszijden. - We gaan rechts af de Busken Huetlaan in, een hele oude weg al ge noemd in het Caert Boeck van 1599. Tot 1903 heette deze weg de Beeklaan naar het landgoed van die naam. Middenin rechts is de hui dige toegang tot "de Beek". Aan het einde van de weg op ^de hoek van de Kleverlaan liggen de huisjes van "de Knip" (R.M.), in 1600 al genoemd als blekerij, later bekend als herherg en nog later als melkhandel. Sinds 1794 is "de Knip" in bezit van de familie Hout graaf en het is een nazaat van deze familie die, sinds kort in het bezit gekomen van de gebouwtjes, bezig is met de voorbereidingen van een totale restauratie. - Van de Busken Huetlaan de Korte Kleverlaan volgen, eveneens een zeer oude weg. Tot voor kort stond hier het oude PEN-gebouw oorspronkelijk de stoom-garenspinnerij van Bispinck, destijds bewo ner van huize "Sparrenheuvel". Aan het eind van de Korte Kleverlaan ligt de Theekoepel van "de Rijp" (R.M.in 1788 ontwerpen en ge bouwd door Lambert Rouwenstimmerman-aannemer in Bloemendaal. Van uit de theekoepel had men "een fraai uitzicht op Haarlem". - Rechts af de Bloemendaalseweg op langs de buitenplaats "Sparren heuvel" (R.M.) begin 1800 door architect J.D. Zocher Jr. in de hui dige vorm verbouwd, delen van het huis zijn echter veel ouder. - We rijden de "Voorbuurt" in, rechts aan het Patnapad liggen twee 18e eeuwse huisjes, de nrs133 en 135 (R.M.). Aan de Bloemendaal seweg ligt "Bloemoord", generaties lang in het bezit van de familie Rouwens, eveneens een rijksmonument. Dat geldt ook voor de nummers 126, 122, 120 en 108 19e eeuws), voor 102 1t Hemeltje" met een 18e eeuwse topgevel, en voor 98A, 96, 94 en het statige "Voorduin" nr. 88, alle weer 19e eeuws. Sommige nummers liggen achter de be bouwing langs de Bloemendaalseweg zoals de huisjes van de firma Plevier. - De tocht gaat rechtsaf de Harten lus tl aan in, aangelegd over de gronden van de oude buitenplaats "Hartenlust"Rechts tussen de bomen het in 1848 door Jan Borski gebouwde huis (R.M.) van die naam thans in gebruik als kantoorpand. - Aan het einde van de Hartenlustlaan rechtsaf de Noorder Stations weg in en meteen weer links de van Valckenburglaan op. Bij de Laan van Boreel links richting Kennemerweg, maar hier even stoppen. In het weiland rechts ligt de boerderij "Veen en Duin" (R.M.), een pachtboerderij van "Wildhoef", fraai gerestaureerd door de firma Witkop die de boerderij nu als kantoor in gebruik heeft. De kleine huisjes rechts van de boerderij zijn oorspronkelijk landarbeiders huisjes en personeelwoningen (R.M.), evenals de boerderij 18e eeuws. Links aan de Kennemerweg het statige "Wildhoef", 18e eeuws (R.M.) en op de hoek de theekoepel (R.M.), eveneens door Lambert Rouwens gebouwd, twee jaar later dan die van "de Rijp" (1791). In het 3

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 4