Wildhoefplantsoen tenslotte, in het gras, een bijzonder mooie stoeppaal (R.M.) van beg^n 1600, herkomst onbekend maar hier in de omgeving aangetroffen en vermoedelijk één van een stel, want het ruitvormige schildje bovenin de steen staat voor de vrouw des hui zes, eenzelfde steen met een hartvormig schild voor de man des hui zes is waarschijnlijk verloren gegaan. - Doorrijden de Kennemerweg op linksaf en dan rechtsaf het Kerkplein op aan de noordzijde langs een van de bekendste rijksmonumenten in de gemeente, de Ned. Herv. Kerk van 1636. - Van het Kerkplein de Donkerelaan in, direct rechts liggen de 18e eeuwse woonhuizen (R.M.) die bij het oude "Wildhoef" hoorden met een lattenschuur met pannenwo1fdak (R.M.) uit 1800 en wat verderop iets naar achteren liggend het hoge witte koetshuis (R.M.) uit de eerste helft van de 19e eeuw. Ook het "Jeugdhuis", thans "Dorps huis", aan de linkerkant van de Donkerelaan, van de B1oemendaalse architect van Kempen (1936) is de moeite waard al is het geen rijks monument - Einde weg linksaf de Brederode1 aan op, naar rechts een mooi uit zicht op het meertje van Caprera en de begroèède duinen daarachter. - Bij de rotonde rechtsaf de Zomerzorgerlaan in tot aan de Jozef Israëlsweg. In de verte links van het clubhuis van hockeyclub Bloemendaalde "boerderij van Uitendael" (R.M.), gedeeltelijk 17e eeuws, die binnenkort gerestaureerd zal worden. Al gerestau reerd is de tuinmanswoning (R.M.op de hoek van de Jozef Israëls weg en de Zomerzorgerlaan. De 19e eeuwse woning hoorde destijds bij "Groot- of Oud-Zomerzorg" gesloopt in de 60-tiger jaren. Alleen de hekpalen herinneren nog aan het bestaan van dit landhuis. - Via de Jozef Israëlsweg gaat de tocht, voorbij de Arnoldlaan naar de Koninginneduinweg. We gaan linksaf achter het voormalige hotel "Duin en Daal" langs. - Aannde Lage Duin en Daalseweg ligt dan rechts het 18e eeuwse land huis "Duin en Daal" (R.M.en links het in de 19e eeuw verbouwde koetshuis (R.M.) van het buiten. Bij de Bloemendaalse Schoolvere niging vangen we een glimp op van de weide en de vijver van "Duin en Daal", de kern van het begin 1900 aangelegde villa-park naar een ontwerp van L.A. Springer. - De tocht gaat linksaf de Mollaan in langs het inrijhek op de oude brug (R.M.) uit 1762 van "Saxenburg". Het water rondom de huidige villa zou een restant zijn van de vroegere "slotgracht". - Verderop aan de Mollaan bij de Brederodelaan het bekende Panne- koekenhuisje (R.M.) voormalige tuinmanswoning van "Saxenburg" 18e eeuw) in de 19e eeuw verfraaid met een aangebouwde koepel. (Het Bloemendaalse Bos en het Thijsse's Hof vormden destijds de gronden van het oude "Saxenburg", de oude indrukwekkende grenspaal van 1770 (R.M.aan het begin van de Saxenburgerweg herinnert daar nog aan - Mollaan volgen richting Bloemendaalseweg, duidelijk is de oude loop van de weg te zien over de gronden van "de Rijp". Het huidige tracé na de bocht loopt over de voormalige zichtas in de overtuin van "Sparrenheuvel". Rechts de ijskelder (R.M.- 19e eeuws - oor spronkelijk bij "Sparrenheuvel", behorend. - Rechtsaf de Bloemendaalseweg weer op nu in zuidelijke richting, langs "de Rijp", oorspronkelijk een blekerij, later een landgoed, laatstelijk bewoond door de bekende Adriaan Stoop. Alleen de thee koepel herinnert nog aan vroeger tijdeng 4

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 5