- Bloemendaalseweg volgen. Tegenover de Busken Huetlaan ligt het nieuwe "Sorghvliet"een steen in de gevel herinnert aan het oude "Sorghvliet" waar de dichter/schrijver Busken Huet heeft gewoond, en later, rond de eeuwwisseling de binnenhuisarchitect Jacq. van den Bosch. Even verder huize "Overbeek" (R.M.) oorspronkelijk "Lindeheuvel" geheten, gebouwd in het midden van de 19e eeuw. - Langs het Raadhuis met de interessante grens- en stoeppalen (R.M.) langs de opritten naar de Ter Hoffsteedeweg, op de hoek een oude tuinmanswoning (R.M.), 19e eeuws, behorende bij "Overbeek". - Rechtsaf de Ter Hoffsteedeweg oplangs het fraaie hek van het afgebrande nieuwe "Lindenheuvel"links aanhouden Ter Hoffsteede weg volgen. Het z.g. villa-park "Kweekduin" werd na 1910 aangelegd door de Binnenlandse Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goe deren. - Mi1itairenweg oversteken, weg volgen tot aan de Tetterodeweg rechtsaf die weg op, langs de spoorlijn blijven rijden, langs de oude Joodse Begraafplaats van 1796, die nóg geen rijksmonument is maar dat zeker moet worden. - Einde weg linksaf de Prins Bernhardbrug op, rechts ligt de fraaie Watertoren van de Haarlemse Waterleiding, onlangs ingeschreven als provinciaal-monument. -Langs de Brouwerskolkweg richting Overveen, links ligt de oude theesohenkerij achter het houten Jachthuis. Vlakbij het theehuisje staat een grenspaal van het Brouwersgilde (R.M.). - Rechtsaf de Duinlustweg in, ook weer een zeer oude weg, onderdeel van de "buer-weg", de oude noord-zuid verbinding over het zand langs de rand van het binnenduin. Rechts het inrijhek van "Duin- lust", onderdeel van de uitgestrekte bezittingen van de Borski- familie, die "Elswout" en de wijde omgeving daarvan gedurende vele generaties beheerden. Verderop ligt "Kraantje Lek" (R.M.), 18 e eeuws, maar wel veel eerder als herberg genoemd. Destijds had men van hier uit een vrij uitzicht op Haarlem, bij de aanleg en in richting van de buitenplaatsen in de 18e en 19e eeuw vond pas be-*- bossing op grote schaal plaats, waardoor verstuiving tot het ver leden ging behoren. Links langs de weg het houten hek van "Elswout" uniek door zijn lengte! Aan het einde van de Duinlustweg iets naar achter gelegen de 18e eeuwse huisjes (R.M.) restanten van de buitenplaats "de Volmeer"? "De Volmeer" zou in vroeger tijden in deze buurt gelegen hebben, maar ondergestoven zijn. - De "oude weg" gaat hier rechtdoor via de van Haemstedelaande tocht gaat hier rechtsaf de Bentveldsweg in. - Bij de T-kruising bij het mooie Jachthuis, linksaf de Mr. Ensche- déweg in, op de hoek van de Zwarteweg passeren we de Theekoepel van het Haarlemse "Bosch en Hoven" (R.M.) (18e eeuws) door de heer van Tienhoven overgebracht naar deze plek. - Rechtsaf de Mr. Enschedéweg blijven volgen. Deze weg werd bij de aanleg gedeeltelijk uitgegraven, het vrijgekomen zand diende voor de verhoging van het z.g. Aerdenhoutse Kopje. - Zandvoortselaan oversteken, even rechtsaf de Koekoeksweg in en dan links de Nagtegalenlaan volgen. De villa-bouw in Aerdenhout begon rond 1910 aarzelend op gang te komen, daarvóór was langs de Zand- voorterweg hier en daar wat gebouwd toen deze weg in 1825 verbreed en verhard was. Van een dorpskern is in Aerdenhout nooit sprake ge weest. 5

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 6