- Bij de uitmonding van de Boekenrodewegrechtdoor richting Voge lenzang. Aan de rechterkant een schitterend zicht op de binnen- duinzoom met de weilanden ervoor. Rechts in het land "Mariënbosch" de ingang van het terrein van de Amsterdamse Waterleiding en Ley- weg I met zijn mooie boerderij. (R.M.). - Vogelenzangseweg volgen, rechts in de weilanden twee 17e eeuwse boerderijen, "Enthoven" nr. 160 (R.M.) en s1 Gravenweg" nr. 164 (R.M.). Zo nu en dan doemt de torenspits van de R.K.kerk van Voge lenzang op (R.M.). Deze kerk is naar ontwerp van Th. Molkenboer in 1860 gebouwd, neogotischeen bijzonderheid is dat de toren op koeienhuiden gebouwd is om verzakking tegen te gaan. - Vóór het dorp Vogelenzang rechtsaf de kleine Bekslaan in, richting "Huis te Vogelenzang" (R.M.) 18e eeuws en Teylingerbosch" (R.M.) 19e eeuws. Beide imposante landhuizen zijn niet de eerste huizen van die naam op die plaats gebouwd. Floris V zou al een Jachtslot gehad hebben ongeveer op de plaats van het huidige "Huis te Voge lenzang". Bij "Teylingerbosch" staat nog een fraaie oude tuinmuur (R.M.) rond een oude moestuin. - Linksaf de Tweede Doodweg op langs de camping. Aan de linkerkant een reeks 17e eeuwse boerderijen (R.M.), waarvan vooral nr. 24 - 26 - 28 de moeite waard zijn. - Einde weg links de Margrieten1aan op, rechts loopt in het verleng de van deze laan een' oud pad in de richting .van de duinen, naar de Eerste Doodweg, een onderdeel van de vroegere Noord-Zuid verbinding langs de duinrand. - Margrietenl.aan volgen en links de Bartenweg in richting dorp Vogelenzang^ Links aanhouden, Vogelenzangseweg weer volgen en in het dorp rechtsaf de Graaf Florislaan in, (de oude"Dorpsstraat" Aan het..-einde van deze straat links en rechts aardige oudé huisjes (R.M.) uit het begin van de 19e eeuw, goed gerestaureerd. - Rechts de Vogelenzangseweg weer op. Langs het gebouw van de oude Graaf F 1 orisschoo1langs de inmiddels vertrokken Kruisvaarders van St. Jan en Casa Carmeli op de hoek van de Bekslaan. (voor particulieren met eigen auto is het de moeite waard om hier via de Grote Bekslaan, de Leidsevaart (station Vogelenzang-Centen- brug - zichtas van Huize Manpad) en de Manpadslaan (koetshuis "Woestduin" (R.M.)) via Leyweg II weer op de Vogelenzangseweg te komen). De bus gaat verder langs de Vogelenzangseweg langs de landgoederen "Woestduin", bekend van de vroegere renbaan, "Vinken- duin" met het indrukwekkende inrijhek en "Leyduin", met de fraaie stoepstenen van Romswinckel (R.M.), overigens niet zichtbaar van de Vogelenzangseweg, evenmin als het oude "Jachthuis" (R.M.) op "Koekoeksduin", waarschijnlijk het oudste monument in de Gemeente (begin 17e eeuw). - Einde Vogelenzangseweg rechtsaf de Boekenrodeweg in. Links het terrein van "Kareol" in 1979 afgebroken ondanks plaatsing op de lijst van Rijksmonumenten. Rechts de buitenplaats "Boekenrode" met de niet meer in gebruik zijnde ingang aan de Boekenrodeweg. Het landhuis zelf (R.M.) 18e eeuws en het theehuis (R.M.) eind 18e eeuw, zijn in gebruik bij de zusters Franciscanessen van "Alverna". Vlakbij het oude "Boekenrode" ligt de boerderij "Duin en Vaart" (R.M.) de oudste boerderij van Bloemendaal. - Op de hoek van de Boekenrodeweg en de Zandvoorterweg ligt nog een andere boe^derii (R.M.destijds een pachtboerderij van "Boekenro- 6

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 7