(R.M.uit de 18e eeuw. Links bij de ingang naar de mooie boerderij een uit Velsen afkomstig' grenssteen (R.M.), daarnaast het Poort gebouw (R.M.) uit 1650, het landhuis (R.M.) en de Oranjerie (R.M.) beide eind 19e eeuw, het sluiswachtershuisje (R.M.) 18e eeuw en rechts en links kleine dienstwoningen behorend bij "Elswout"(R.M. 18e eeuws - Op de hoek van de Elswoutslaan links het statige "Elswoutshoek" (R.M.), begin 19e eeuw. - Weg volgen over de brug links langs de korte Zijlweg. Langs de R.K. kerk van Overveen (R.M.), eveneens van de architect Molkenboer maar iets ouder dan die van Vogelenzang (1855). Langs het Zandvoorterp ad de Bloemendaalseweg op. Links gelegen vóór Hotel Roozendaal twee kleine huisjes (R.M.) 18e eeuws, waar van de voorste de voormalige doodgraverswoning is, net voorbij Roozendaal opnieuw een lage 18e eeuws woning. (R.M.). - Bloemendaalseweg vervolgen langs "Belvédère" en het kleine aan de weg gelegen "Bijduin" thans in tweeën bewoond. Over de spoorbaan Bloemendaalseweg blijven volgen. Op het kruispunt met de Militai- renweg en de Julianalaan links enkele oude huisjes nr. 216 en 214 (R.M.) en 202 (R.M.), rechts ligt nu nog villa "de Nagtegaal" en iets verder op "Willemsoord" en op de hoek met de Cearalaan het veel jongere "Willemshoeve" - Voorbij de Dompvloedslaan rechts, bereiken we het Raadhuis van Bloemendaal, het eindpunt van de tocht weer, gebouwd op de plaats van en in uiterlijk herinnerend aan het buiten Bloemenheuvel" )N.B. De rijksmonumenten waarlangs de tocht voert zijn aangegeven met R.M.; niet alle in de route genoemde rijksmonumenten zijn van de weg af zichtbaar. Om de lijst van rijksmonumenten in de Gemeente Bloemendaal com pleet te maken volgt hieronder nog een overzicht van de overige monumenten, die dus niet in de route zijn opgenomen. Bekslaan 52 Bergweg 3 Bergweg 20 en 30 - Brederode1 aan Brederode laan Van Haemstedelaan- Kerkplein 19, 23, 24 en 25 Leyweg I 4 Merellaan Vogelenzangse- duinweg Zeeweg Zijlweg 7-9-10-11- Bovendien nog: duinwoning, 18e eeuws boerderij, 18e eeuws dienstwoningen in de Kennemerduinen" gelegen kerk, portierswoning, inrijhek en hoofdgebouw van het Provinciaal Ziekenhuis, 19e eeuws. twee stoeppalen op Caprera, thans naar binnen gehaald, 17e eeuws "de Olifant", 18e eeuws 18e en 19e eeuws vinkenhuisje en woning hekpijlers van Groot-Bentveld 18e eeuws woning 18e eeuws "Middenduin", 18e eeuws 18e eeuwse panden diverse kleine bouwwerkjes en bruggetjes op "Elswout", waaronder de ijskelder vinkenhuisje achter het clubhuis van "Bloemen daal" 8

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 9