De mul iteriteria analyse-methode worden al een aantal jaren gebruikt bij het kiezen van een wegtracée of het beantwoorden van de vraag of het Markermeer al dan niet moet worden drooggelegd. Ook voor het waarderen van de cultuurhistorische waarden van een landgoed is deze methode volgens haar zeer geschikt. Om echter een geïntegreerd beeld te krijgen van alle aspecten, die een landgoed waardevol maken, dient de methode óók toegepast te worden op na tuurwetenschappelijk, bosbouwkundig, recreatief en economisch ge bied. Lucia beperkte zich als kunst/cultuurhistoricus tot de cul tuurhistorische waarden. Deze waarden kan men vinden door bijvoorbeeld te kijken naar de manier waarop landschapsbeheerders en tuinontwerpers in het ver leden gebruik maakten van de economische en technische mogelijk heden en de sociale omstandigheden in hun tijd. Een criterium kan bijvoorbeeld zijn: in hoeverre zijn op een be trokken landgoed bepaalde stijlen terug te vinden? Of: de huidige functie van de bebouwing (in verband met de continuïteit van het karakter) of: de aanwezigheid van historische documentatie (met het oog op de mogelijkheid van eventueel herstel van de oude toe- s tand 63 landgoederen werden ieder op een groot aantal criteria (9 of 13) beoordeeld. Per criterium werd een cijfer (score) gegeven. Soms werd aan bepaalde criteria ook nog prioriteit boven andere gegeven. Het spreekt vanzelf dat deze berekeningen alleen per computer ge maakt konden worden! Het originele van Lucia Albers' studie zit hem dan ook in het toe passen van moderne analysemethoden bij het wegen van ogenschijnlijk niet meetbare gegevens. Zij geeft de verschillende criteria verge lijkende cijfers en doet wat de leraar op school al sinds onheuge lijke tijden doet bij het waarderen van de prestaties van zijn leerlingen In de keuze der criteria én in de toekenning der scores zit een subjectief element, zoals Lucia zelf ook al opmerkt. Maar volgens haar schuilt daarin geen gevaar indien duidelijk is welk criterium men gebruikt en welke score men geeft. Lucia paste verschillende bestaande multicriteria analysemethoden toe en kreeg daarbij steeds ongeveer dezelfde "toptien" landgoe deren op haar lijsten. In ieder geval behoren tot de bovenste vier steeds Elswout, Huis te Manpad, Velserbeek en Waterland. Ook op haar - volgens intuïtie opgestelde - lijstje prijkten deze vier bovenaan. Eén van de voorwaarden waaraan de mu1ticriteria analyse moet vol doen, is dat ook leken begrijpen wat er gebeurt. In dat geval heeft volgens de schrijfster de methode grote praktische betekenis. Niet de pleitbezorger voor een bepaald landgoed die het best van de tongriem gesneden is, gaat met de buit uit de schaarsgevul de subsidiepot strijken. Nee, de cijfermatige uitkomsten der multi- criteria analyse wijzen als vanzelf de weg naar "een gestructu reerd proces van evaluatie van landgoederen in Zuid Kennemer1 and Een rationeel beleid, stoelend op de cijfers zou volgens haar een aanzienlijke bijdrage kunnen leveren aan de instandhouding van dit waardevolle gebied. 30

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 31