Wanneer men Lucia's boek leest en haar erover hoort spreken, wordt men vanzelf ook enthousiast. Volgens haar zou het bijvoorbeeld heel goed mogelijk zijn door middel van de multicriteria analyse de plaats van een parkeerterrein op Elswout rationeel en zonder emo tionele discussies te bepalen. Bij een goede keuze van eventuele alternatieven en criteria zou men zelfs tot de conclusie kunnen komen, dat een parkeerterrein maar beter achter wege zou kunnen blijven, omdat dit de minst schadelijke oplossing is.... Zonder iets af te doen aan mijn respect voor haar zeer originele werk, dat ongetwijfeld stoelt op het optimistische idee van een "maakbare" wereld, blijf ik toch met enige twijfels zitten. Voor het vinden van zinnige criteria en het toekennen der scores is een grote hoeveelheid vakkennis nodig. Op cultuurhistorisch gebied hoeven we ons wat Zuid-Kennemer1 and betreft, daar geen zorgen over te maken; Lucia Albers bezit deze kennis in hoge mate! Ik kan echter niet de vrees van mij afzetten, dat door het maken van een rangorde de onderste landgoederen in de rij er wel eens bekaaid af zouden kunnen komen. En het is nu juist die gordel van landgoederen, die, samen met de particuliere tuinen en het "straat- groen" onze streek zo waardevol maakt! Mijn conclusie is dan ook, dat het toepassen van de multicriteria analyse zoals Lucia Albers dat voorstelt, zeker een nuttig hulp middel bij de besluitvorming is, maar ook niet meer dan dat. Eigenlijk kunnen we niets missen en voortdurende waakzaamheid blijft geboden! H. van Voorst Vader- Duyckinck Sander. L.H. Albers, Het gewichtloze gewogen. Cultuurhistorische bete kenis van landgoederen geëvalueerd met behulp van mulitcriteria analyse, Delftse Universitaire Pers, 1987. 259 pagina's, f.52,50.

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 32