THEEKOEPEL KENNEMERWEG EEN GROENE NOODKREET! VAN DE BEWONERS VAN DUINVLIET Mevrouw Schreuder, Kennemerweg 10 in Bloemendaal maakte ons attent op een in het oog springend klein monument in haar tuin, dat wij desondanks over het hoofd zagen: een hooggelegen theekoepel Deze werd tegelijk met het huis ongeveer 1930 gebouwd en ligt op het "Molenduin", zo geheten, omdat op deze heuvel vroeger een mol en stond. Red Strikt genomen behoort Duinvliet niet tot het "zorggebied" van "Ons Bloemendaal"; het ligt namelijk in de gemeente Haarlem. Toch brengen we deze noodkreet graag onder Uw aandacht omdat: Duinvliet voor Elswout een onmisbare natuurlijke en visuele buffer zone vormt ten opzichte van de omliggende bebouwing en omdat veel wandelaars in Duinvliet uit de directe omgeving, dus ook Aerden- hout, komen. Dit zijn wellicht ook lezers van "Ons Bloemendaal". Het huis Duinvliet is reeds lang geleden verdwenen, maar het bos met zijn (nu nog) bijzondere flora en fauna ligt er nog. Her en der verspreid liggen enkele kleinere huizen, waarvan de bewoners bij ons hun nood klaagden. Wat is er aan de hand? Door de oprukkende bebouwing, zowel op Haarlems als op Bloemendaals gebied is de recreatiedruk op Duinvliet steeds groter geworden. Wat is er ook heerlijker, dan even met de hond een ommetje te ma ken in dit prachtige, voor ieder opengestelde bos? Wat is er leuker, dan om met je fiets of brommer te crossen over de bulten en bochtige paden? Helaas, de aanwezige planten en dieren vinden dit niet zo leuk. Tot enkele jaren geleden hadden zij betrekkelijk het rijk alleen op Duinvliet, dat toen nog in particuliere handen was. Onder en tussen het hakhout, omzoomd door een rondlopende laan met hoog- opgaande bomen, groeiden (en groeit nog, maar veel minder!een grote verscheidenheid aan z.g. stinzenplantenIn het voorjaar, wanneer het blad nog niet aan de bomen zit, bloeien deze massaal. Wat vindt men er zoal? Witte en blauwe bosanemoon, aronskelk, voor jaar sh e lmb 1 o em (vogeltje op de kruk), boshyacinth (bluebell). In mei hangt er in het hele bos een lichte uiengeur van het bloei ende daslook. Ook voor hazen, konijnen, fazanten, houtsnippen en talloze zangvogels was en is Duinvliet woon- en fourageergebied Zonder opzet en waarschijnlijk ook zonder het te weten, heeft de mens door zijn recreatieve activiteiten deze flora en fauna ernstig in de verdrukking gebracht. 5

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 6