Het duingebied is geweldig imponerend voor wie van de natuur houdt. Het is een oord van rust en stilte. In de huidige waterwingebieden ontstonden door infiltratie van rivierwater grote en kleine duin- meren Duinen zijn zandgebieden, waar maar heel spaarzaam iets wil groeien. Doch de waterinfi1tratie helpt om dat, wat er staat aan bomen en struweel, te kunnen behouden. We hebben zandheuvels langs de kust, waarvan vele met kale zandtoppen, door weer en wind kaalgestoven Deze duinen zijn onze zeewering, die dus moet voorkomen dat het zoute zeewater het lager gelegen achterland binnendringt. Deze duinen hebben als natuurlijke vijand de zeewind, die overal waar los zand ligt, dit wil verstuiven naar elders. Het verhinde ren van dit verstuiven lukt ons enigszins door de helmbeplanting en door de mens uit dit gebied te bannen. Wat vreemd zult U zeggen. De mens uitbannen, waarom is dit? Heel eenvoudig omdat de mens de gewoonte heeft alles plat te trap pen en hierdoor de zeewind helpt zijn kans te grijpen los zand te laten verstuiven. In de gemeente Bloemendaal hebben we een uitgestrekt duingebied dat van noord tot zuid een natuurgebied vormt, begroeid met bomen en struiken. Evenwijdig aan de duinen zijn op de oude strandvlak ten van noord naar zuid weilanden gelegen, vanwaar men een uniek uitzicht heeft op deze duinen. Grote delen ervan zijn nog ongerept natuurgebied. Door Uw aandacht hierop te richten, hopen wij te bereiken dat de bewoner binnen dit gebied de waarde van dit natuurschoon blijven inzien en zullen medewerken aan het behoud van het duingebied bin nen onze gemeente. HET ONTSTAAN DER DUINEN. Het proces van duinvorming is nog steeds op het strand waar te ne men in een droge, maar winderige periode. De zeewind blaast het losse zand voor zich uit, doch bij een lichte verhoging in de bodem wordt de wind gebroken, verliest zijn kracht en het opgewaaide zand valt neer. Het hierdoor gevormde obstakel groeit dan verder, vormt na enige tijd een minuscuul bergje, dat alsmaar hoger wordt. Heel langzaam ziet men dan het ontstaan van een duintje. Duizenden jaren geleden werden de door de zeewind aangevoerde zand- massa's zo vastgehouden en vormden in de loop der eeuwen de strand- wallen. Circa 5000 jaar voor Christus vormden deze strandwallen het begin van de oude duinenrij. Wanneer de strandwal voldoende hoog was, begon hier de duinvorming. Deze duinen op de strandwallen noemen we nu de oude duinen. De vorming van deze oude duinen is doorgegaan tot na de romeinse tijd. Zeewaarts vormden zich vóór deze strandwallen lage, vlakke delen, de strandvlakten. Door de vrije toegang van het zeewater tot dit gebied, heeft zich hier veelal veen gevormd. De eeste kustlijn lag dan ook circa drie kilometer achter de huidige kustlijn. 8

Ons Bloemendaal | 1988 | | pagina 9