te hopen dat bij de nieuwbouw zorgvuldig met het terrein zal worden omgesprongen en dat alle aanwezige bomen gespaard zullen worden. Grote zorgen maken we ons over de bouwplannen in de dorpsstraat van Bloemendaal ter plaatse van de panden van de voormalige kolen handel van de Graaf en de firma Freyser. De westzijde van de dorps straat heeft nog restanten van de oorspronkelijke bebouwing die iets aangeven van de historische gang van zaken, diversiteit is daarvan het kenmerk. Hoge blokbebouwing k la het winkelcentrum van Amstelveen op deze plaats lijkt ons onaanvaardbaar. Even bezorgd zijn wij over de plannen aan de Korte Kleverlaan. Drie woon-torens in het "Bispinck Park" en een massale gevelwand op de plaats van garage van Loon veroorzaken een verstedelijking die niet past bij het karakter van Bloemendaal. "Sparrenheuvel" en "Patna" mogen niet worden weggedrukt door hoogbouw. Het in zijn waarde laten van datgene dat tot het historisch erfgoed behoort en tot nu toe bewust in stand gehouden is, behoort tot de taak van de gemeentelijke overheid. Bebouwing in Bloemendaal hoort zich aan te passen aan en als het mogelijk is ondergeschikt te blijven aan wat landschappelijk gegeven is. Ten aanzien van het "Bispinck Park" vragen wij ons bovendien af in hoeverre de plannen strijdig zijn met de voorwaarden waaronder destijds de grond door de dames Bis pinck is afgestaan. De onlangs door het Bisdom Haarlem gepubliceerde nota over de noodzaak van sluiting van de helft van de R.K. kerken in de regio geeft aanleiding tot het plaatsen van een zeer groot vraagteken bij de plannen voor de bouw van een nieuwe R.K. kerk in Bloemendaal- dorp als Overveen en Vogelenzang beiden over kerken beschikken die als Rijksmonument zijn aangewezen. Zorgen ook om de plannen van Haarlem voor bebouwing van de grond tussen Zijlweg - Randweg en Brouwersvaart tot aan de grens met Bloemendaal, die daar ter plaatse tot vlak achter de R.K. kerk loopt. Het is een zaak van levensbelang voor Bloemendaal de groen strook tussen Haarlem en eigen bebouwing tot het uiterste te ver dedigen. Op teveel plaatsen al is deze groenstrook door bebouwing onderbroken Teleurstelling was er over het gemak waarmee het Gemeente be- stuuris ingegaan op de mogelijkheden geboden door de Provincie om een groot aantal van de panden voorkomend op de ontwerp-1ijst voor de Gemeentelijke Monumenten aan de Provincie over te dragen. Na een overleg van tien jaar over deze zaken waren er verwachtingen gewekt die voorlopig weer op niets zijn uitgelopen. Er blijkt nog altijd weinig gevoel voor de noodzaak van een eigen monumentenzorg in Bloemendaal te bestaan bij onze bestuurderenGelukkig heeft de Raad tenslotte nog als voorwaarde gesteld dat er, na afronding van de onderhandelingen met de Provincie, binnen drie maanden een voorstel voor een Gemeentelijke lijst op tafel dient te liggen. Met het in werking treden van de nieuwe monumentenwet op 1 janu ari 1989 staan er grote belangen op het spel. Het is zaak dat Bloemendaal met zijn 107 rijksmonumenten en minstens evenveel panden en bouwsels van plaatselijk belang in financieel opzicht baas in eigen huis blijft en niet straks samen met andere kleinere gemeenten afhankelijk wordt van de de welwillendheid van Provin ciale bestuurderen als het gaat om de verdeling van de beschikbare gelden. Bloemendaal zal op het gebied van de monumentenzorg een eigen beleid moeten gaan voeren. Bij gebrek aan "mankracht" voor deze taak is een beroep op derden hierbij behulpzaam te zijn heel goed mogelijk zoals elders al is gebleken, zonder dat dat risico's van ongewenste inmenging met zich meebrengt. Hopelijk zal 1989 in dit opzicht de nodige positieve ontwikkelingen te zien geven. 8

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 9