TEN GELEIDE BIJ "NATUURSCHOON IN BLOEMENDAAL": Daar stonden we dan, we moesten wel even lachen, maar toch, we hadden gehoopt op Marius Bauer f.10,-- of zoiets, maar het hele blaadje uit het schrift met Machteld 30 cent, Piet 3 cent, Fred nooit iets, was in de strijd op de badkamer teloor gegaan. Ik heb Marius Bauer sindsdien nooit meer gezien, Marius Bauer mij trouwens ook niet. Hoe het met meneer Wolf is afgelopen, volslagen onbekend. L.W. Bierens de Haan. verneem ik, dat er in Aerdenhout het voornemen tentoonstelling te houden van doeken van de schilder N.B. Uit goede bron bestaat een kleine Er is niets nieuws onder de zon! Meer dan zestig jaar geleden schreef JacPThij sse bezorgd over de bloemendaalse natuur. Het artikel, dat we hieronder afdrukken, is te vinden in een boekje, getiteld "Oud-BloemendaalHet werd in 1926 uitgegeven door de firma J.A. Oskamp en Zoon, meubelmakers, behangers en stofferders te Overveen ter gelegenheid van het veer tigjarig jubileum van de firma. Het bevat veel prenten, vaak over genomen uit het haarlems archief, van verklarende tekst voorzien door de samensteller. Mevrouw M. de Jong uit Haarlem, was zo vriendelijk ons het boekje te leen te geven. Thijsse beschreef de sluipende achteruitgang van de natuur in Bloemendaal in zijn tijd. Het betoog uit 1926 is in 1989 nog even achtueel (zie het artikel van H. Slagter-Wieringa en W. Brackman in "Ons Bloemendaal", no. 4, 1988). Als men bedenkt wat er in de afgelopen zestig jaar allemaal verdwenen is, terwijl Thijsse al zoveel mist, welk een paradijs moet het hier dan omstreeks 1880 geweest zijn! Thijsse was tussen 1905 en 1940 de onvermoeibare pleitbezorger van de natuur. Hij verdoezelde de problemen niet, maar door zijn zonnig karakter, onverwoestbaar optimisme en vlotte pen, lukte het hem velen enthousiast te maken voor de natuur. Dankzij hem is er zeer veel bewaard gebleven of zijn kwade ontwikkelingen ten goede ge keerd. Om een voorbeeld aan te nemen! Laten we hopen, dat in 1989 het project van de provincie Noord- Holland: "Ecologisch beheer" aanslaat bij de Kennemers, waardoor veel van de "slapende" natuurwaarden weer tot leven gewekt kunnen worden Redaktie 9

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 10