gratis plaatje. De kosteloze merken waren herkenbaar aan een pons gaatje van 7 mm. Het "visitekaartje" moest dus duidelijk zichtbaar aan de fiets van de betx-effende persoon vastzitten. Om toch voor "vol" aangezien te worden gebeurde het wel dat men het ponsgaatje groter maakte, de stuurpen werd uit het stuur verwijderd, het plaatje op de stuurpen geschoven en vervolgens vast gedraaid, zodat anderen niet konden zien dat het een kosteloos merk was. Of deze wijze van bevestigen veel werd toegepast is mij niet bekend. In het belastingjaar 1939- 1940 en het jaar daarop volgend stond echter over de breedte van de gratis plaatjes KOSTELOOS ingeponst en had bevestigen aan de stuur pen om het stigma werkloos te zijn, te verbergen geen zin meer. Het eerste jaar van de rijwielbeslasting kwamen 53.753 personen in aanmerking voor een kosteloos merk. In het belastingjaar 1938-1939 werden er 457.782 uitgegeven. Een derde categorie voor een kos teloos rijwielmerk voorzien van een vijfpuntige ster was voor rijwielen van het personeel van de hier te lande gevestigde gezant schappen en consulaten. Onder voorwaarde van wederkerigheid indien in hun eigen land ook rijwielbelasting werd geheven. Het belasten van rijwielen was dus geen nieuw idee. Al in 1893 besloot de Franse regering een rijwielbelasting in te voeren van 10 francs per jaar. De Fransen gebruikten ongeveer dezelfde merken als later hier in Nederland werden ingevoerd. Aan de vorm van het Franse plaatje is duidelijk te zien dat het tot voorbeeld van het Nederlandse heeft gediend. De Franse rijwielbelasting, waarvoor de laatste jaren kartonnen vouwkaartjes werden gebruikt, is pas in 1958 opgeheven. België kent nog steeds een rijwielbelasting, waar voor genummerde en met de naam van de provincie voorziene geëmail leerde plaatjes worden gebruikt, die aan de vooras van de fiets worden gemonteerd. Aanvankelijk werd bij het ontwerp van het Neder landse rijwielbelastingmerk het Belgische tot voorbeeld genomen, maar daar is toch van afgezien. Het door de Franse werktuigkundige Ernest Michaux ca. 1864 geconstrueerd rijwiel. De kosteloze van een ponsgaatje voorziene plaatjes, in de wandeling werklozenplaatjes genoemd waren strikt persoonlijk. Vrouw of schoolgaande kinderen van het gezin kwamen niet in aanmerking voor een gratis plaatje, wat zo n toch al gedupeerd gezin, dat van de steun nauwelijks rond kon komen, extra trof. Ze waren niet alleen arm, de in die tijd veelal kinderrrijke gezinnen werden ook nog eens in hun bewegingsvrijheid beperkt, omdat er geen geld was voor een rijwielplaatje. Dat gold niet alleen voor gezinnen waarvan de kostwinner geen werk had, maar ook voor veel kleine zelfstandigen, boeren en tuinders, die vaak met vrouw en kinderen ploeterden om hun bedrijfje in stand te houden. Het kon dan ook niet uitblijven dat er vooral door jongeren veel zwart gefietst werd. De solidari teit onder hen was groot, als er controle was werd je meestal gewaarschuwd 17

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 18