beleid en dat overschrijding van de begroting, al was het geld ook uitgegeven in het beste belang van Bloemendaalvoortaan niet meer getolereerd zou worden. Wethouder Laan hield de eer aan zichzelf en hoewel hij nog graag zijn termijn had uitgezeten, stelde hij in 1932 zijn zetel beschik baar Het jaar daarop nam hij afscheid als raadslid en verliet Bloemen daal om in Aix en Provence in Frankrijk verbetering van gezondheid te zoeken. Toch wilde men hem niet zomaar laten gaan. Zijn ambtena ren van de dienst Publieke Werken boden hem een prachtig album aan met foto's van wat in de jaren '20 onder zijn beheer tot stand kwam en door een comité onder leiding van de heer J.D. Meeuwig werd onder de burgerij geld ingezameld voor een geschenk. Op 17 augustus 1933 werd het geschenk van de burgerij tijdens een ontvangst in hotel Roozendaal aan de heer Laan aangeboden. Het was een ontwerp voor een bank, in opdracht van het comité gemaakt door architectenbureau Smits en Van der Linden te Aerdenhout. Een van de sprekers was de vice-voorzitter van de Kon.Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer E.A.W. Hirschfeld, die de aanwezigen voor stelde de bank te plaatsen in Duin en Daal, het plekje dat de familie Laan ong'etwi j f eld het liefst van Bloemendaal zou zijn, terwijl hij voor de bank een opschrift aan de hand deed: "Wandelaar blijf hier niet staan, ga zitten op de bank van Laan!" In april 1934 is de bank daar gekomen. Maar J.C. Laan heeft dat niet meer meegemaakt. Op 16 januari 1934 was hij gestorven. De weduwe Laan en verdere familie waren bij de plechtigheid aan wezig. Wellicht door de vormgeving geinspireerd zei aanbieder Meeuwig "voor de kinderen en kleinkinderen zal deze bank getuigenis afleggen, dat hun vader en grootvader onverzettelijk was als een rots Wethouder A.J. Prinsenburg aanvaardde de bank namens de gemeente in eigendom en beheer en sprak behartigenswaardige woorden: In de jaren dat ik met onzen oud-wethouder mocht samenwerken in den Raad en in de Commissie voor Publieke Werken, trof het mij altijd weer dat hij die toch van nature meer koopman dan aestheticus was, als het ware intuitief en heel scherp aan voelde wat voor het behoud van de schoonheid van Bloemendaal noodig was Bijzondere aandacht werd gewijd aan de welstand van nieuw op te richten bouwwerken. Over platte daken en on-Hollandsche dakvor- men welke in onze omgeving als dissonanten werken, werd het veto uitgesproken. Maar vooral, en dit is zijn groote verdienste, zag hij het grote belang voor mooi-Bloemendaal in van een ruime en open bebouwing De hiervoor noodige bebouwingsvoorschriften heeft hij door gevoerd en het nageslacht zal dan ook dankbaar moeten zijn aan Wethouder Laan, welke met zoo vooruitzienden en ruimen blik dit voor Bloemendaal zoo essentieele belang tijdig heeft veilig gesteld. Wanneer bouwers en grond-exploitanten aan dit belangrijke punt wilden knabbelen, wist de anders zoo plooibare wethouder niet van transigeerenomdat mooi-Bloemendaal hem voor alles ging. Ook ons, raadsleden, werd het in onderlinge gesprekken op het hart gebonden; andere streken in ons land werden als waarschu wend voorbeeld gesteld en meermalen klonk het: "Heeren, onze gemeente is toch zoo mooi; zorg toch dat het in de toekomst zoo blijft 23

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 24