Beheer van de graslanden op Elswout: Ten behoeve van het natuur en landschapsbeheer is op Elswout geko zen voor een verdere extensivering van het beheer van de graslan den. Het doel hiervan zal u inmiddels duidelijk zijn; het ontwik kelen van een soortenrijke vegetatie enerzijds gaat het om een verfraaiing van het landschap, immers een kleurrijke bloemenweide is aantrekkelijker dan een monotone grasvlakte. Het doel reikt echter ook verder, namelijk het herstel van graslandtypen met hoge ecologische waarde. Aan deze wens tot regeneratie kan mogelijk voldaan worden door een verschralingsbeheerVerschraling wordt bereikt door zoveel mogelijk voedingsstoffen met het gewas af te voeren Op het landgoed zijn een viertal afzonderlijk gelegen graslandper celen aanwezig. De totale oppervlakte bedraagt ca. 13 ha.. Het beheersregiem voor het Grote Stuk zal bestaan uit het jaarlijks hooien van de vegetatie. In de nazomer kan er bij voldoende gras- groei een koppel rundvee worden geweid. Dit beheer geeft goede verwachtingen dat ook de stinse flora weer toe zal nemen. Met het oog hierop zijn ook weer een aantal nieuwe boomgroepen dit voorjaar aangeplant. De overige graslanden op Elswout zullen gedurende de gehele weideperiode begraast worden door rundvee. Het aantal koeien dient in overeenstemming te zijn met de natuurlijke productie van het grasland. Indien er bemest wordt zal dit uitsluitend gebeuren met natuurlijke mest. Om de weilanden op de beschreven wijze te beheren is het noodzake lijk dat er ca. 15 volwassen koeien met hun kalveren beschikbaar zijn gedurende de zomerperiode. Jde Vos Bronvermelding: - Beheersplan Elswout periode 1986-1996. Ilpi^ Koeien op het weiland van landgoed Elswout. Op de achtergrond Elswout. Opname juli 1988. 25

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 26