MARIUS BAUER EN ZIJN POES Op een merkwaardige wijze heb ik indertijd met Marius Bauer kennis gemaakt In Aerdenhout bevindt zich de Marius Bauerlaan, vroeger de Tram weg, toen over wat nu het Grote Fietspad is, de tram tussen Haarlem en Zandvoort reed. Aan die Tramweg stond het huis Stanboel waar de schilder Marius Bauer woonde. "Stanboel" woonhuis Marius Bauer. Gesloopt in 1973. Ik maakte op een merkwaardige wijze met hem kennis Dat was in de van het Haarlemse gymnasium. We de heer Wolf en de heer Wolf ging oud, of vijfentwintig jaar leraar Wolf wat hij dan van ons wilde geld voor een stukje grond bij tijd toen ik nog leerling was kregen daar les in het Latijn van een jubileum vieren, vijftig jaar of zoiets. Wij vroegen de heer hebben. Zijn antwoord was: wat Jeruzalem. We moesten dus een geldinzameling houden, scheurden een blad uit een lijntjesschrift en dat blad ging de klas rond, maar de opbrengst was niet groots. Leraar Wolf was geen geliefd persoon. Ze vulden in: Kees....10 cent, Herman....25 cent, Machteld30 cent, Piet..3 cent, Fred..nooit iets! Maar we konden voor het opkopen van Jeruzalem niet met zoiets' als één gulden vijfentwintig aanko men, dus werd besloten dat we ergens anders geld moesten vragen. De brutaalsten van de klas moesten dat maar doen. Dat was toevallig ik en met Wim 't Hoofd trok ik er op uit. Waarom zouden we het niet bij Marius Bauer proberen? Hij kende vast meneer Wolf ook wel. Zo fietsten we naar de Tramweg waar Bauer in het huis Stanboel woonde. Wim 't Hoofd hield de fietsen en ik ging het tuinhek in, gevolgd door mijn hondje dat altijd bij mij was (behalve op school). Ik belde aan en deed het verhaal van meneer Wolf en het en verder kwam ik niet, want RANG - KLATS - BOEM, mijn hondje had stond, ontdekt en vloog tussen mijn benen door, tussen de benen van Bauer door, op de poes af. Groot geblaf en geblaas, er ontstond een vechtpartij. De poes vluchtte de trap op, mijn hond daarachter aan, achter de hond vloog Bauer de trap op, achter Bauer kwam ik. De poes was de badkamer in gevlucht en kroop onder het bad, achter de poes de hond, geblaas van de kat en geblaf van de hond zetten zich onder het bad voort. Er ontstond nu een vechtende kluwen, ik probeerde de hond terug te roepen, tevergeefs, Bauer greep onder het bad maar greep mis. Eindelijk had hij de hond bij zijn staart en trok hem tevoorschijn. De hond, begrijpende dat hij verloren had, holde de trap af, Bauer volde, ik liep achter Bauer naar beneden en de voordeur uit. Met een klap werd deze achter ons dicht geslagen Bauer maakte zelf open, stukje grond bij Jeru. ik de poes die achter Bauer 8

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 9