Omdat op Zondag iedereen, niet alleen uit het dorp, doch ook uit de wijde omgeving hier naar de kerk komt, is dit de ge- schikste dag voor de kermis. De boeren blijven wel in het café hangen en de vrouwen met de kinderen kunnen hun plezier beleven bij de koekkraam, palingkraamdraaiorgerl en draaimolen. Door landeigenaars als de heer Barnaartde heer v, Lennep van het Manpad en de heren van Eys en Koenen uit Aerdenhout is erg veel gedaan voor de ontwikkeling van de landbouw in deze streek. Dat dit resultaat heeft opgeleverd, blijkt uit de verkregen medaille van de Maatschappij tot bevordering van de Landbouw door de bouwman G. Buys uit Vogelenzang, voor zijn teelt van wouw, een product waaruit olie gewonnen wordt. Voorts hebben deze heren succes met hun initiatieven op het gebied van de schapenhouderij in de duinen en de aanplant van bomen in het kale duingebied, waardoor de verstuiving wordt tegengegaan Omstreeks 1840 krijgen de heren Prof David Jacob van Lennep en zijn zoon Jacob van Lennep het idee om het overtollige duin water, dat nu nutteloos wegstroomt voor betere doeleinden, zoals drinkwater te benutten. Hiervoor bestuderen zij de water- winplaatsen in Engeland en zij vatten het plan op om ook hier met waterwinning te beginnen. Zij laten engelse ingenieurs overkomen die op het Huis te Vogelenzang verblijven en met hen verdiepen ze zich verder in de plannen. Zij ontmoeten veel kritiek en spot, doch zij laten zich hierdoor niet uit het veld slaan en tezamen met deze engelse ingenieurs verwezenlijken zij hun plannen. De Oranjekom wordt gegraven met een pompgebouw en er komen plannen voor waterleidingen naar Amsterdam. Op 11 Nov. 1851 is het zover, de kroonprins kan de eerste spade in de grond van Marienduin steken voor de geplande Oranjekom. Prof D.v.Lennep wordt de eerste voorzitter van de Amsterdamse Duinwaterleidingmaatschappij Dit Marienduin is evenals het landgoed Leiduin eigendom van Prof D.v.Lennep. Hij woont niet op deze landgoederen doch op het Huis Manpad in Heemstede. Het landhuis op Leiduin is door de laatste eigenaar, de sloper Geenhuizen reeds gesloopt. Van hem koopt Prof v. Lennep dit landgoed in 1808. Deze Prof v. Lennep is een verwoed vinken- jager en hij pacht vele jaren de vinkenbaan in Leiduin van v. Geenhuizen. Hij is zo'n verwoed vinker, dat zelfs de colleges van hem op de Amsterdamse universiteit hiervoor worden stop gezet in de trekperiode van de vinken. Een gedeelte van het landgoed Leiduin behoort aan de weduwe van Silvius van Lennep, schoonzuster van David van Lennep. De Koekoeksduinen en het Vinkenduin behoren nog niet tot het landgoed Leiduin. Het landgoed Woestduin behoort deels aan de fam. v. Lennep en deels aan de fam. Barnaart. De grenspalen waarop de initialen B/vL staan, herinneren aan het bezit door deze beide eigenaren. L.J. van Emmerik. 12

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 13