Definitief was het afgelopen toen in 1916 de vogelwet van kracht werd. Zo zijn de tijden veranderd, niet alleen voor de mens, maar ook voor de vogels die nu onbekommerd zuidwaarts kunnen vliegen, hoogstens belaagd door een roofvogel of een poes Op de Bloemendaalse vinkenbaan is het houten vinkenhuis reeds lang verdwenen. Het lag eeuwenlang in de omgeving van het tegenwoordige woonhuis van de heer A. Docter, Zomerzorgerlaan nr. 1. Verscholen ligt daar een zeer oud stukje duin dat nooit is afgegraven en met kreupelhout is begroeid. In het vroege voorjaar is het wit van de sneeuwklokjes. De oudste transactie over deze vinkenbaan dateert uit 1718. In dat jaar kocht de Amsterdamse regent Mr E. Graafland (1679- 1733) op 17 maart van de erfgenamen van de Bloemendaalse blauw- selmaakster Cornelia Ozet dit terrein met de daarop staande, complete vinkenbaan voor f. 970,-. Het werd toen nog niet de vinkenbaan genoemd maar de "Zuyder Geest", de oude benaming van dit veldje. Mr Graafland was een vermogend man die twee jaar eerder eige naar was geworden van de even westelijker gelegen buitenplaats Saxenburg aan het einde van de huidige Mollaan. Met o.a. de hofsteden Hartenlust en Meer en Berg behoorde ook Saxenburg tot de eerste buitenplaatsen in Bloemendaaldie zo rond 1630 werden gesticht. Graafland verbleef s zomers op Saxenburg en in de winter bewoonde hij een huis aan de deftige Amsterdamse Keizersgracht. Door de aankoop van de vinkenbaan, die gedurende vele jaren bij Saxenburg zou behoren, vergrootte hij zijn grondbezit. De genoemde aankoopdatum van 1718 van de vinkenbaan in Bloemen daal blijkt tot nu toe de oudst bekende te zijn. Ook het ter rein zelf is als enige nog overgebleven van de vele, die er geweest zijn. De vinkenbaan in het midden van de 18de eeuw met links het z.g.n. vinkenhuis. Toen behorende bij de hofstede Saxenburg. 14

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 15