Een tekening van de vinkenbaan. (Overgenomen uit het Haarlems Dagblad van 30 juli 1980.) Als omstreeks 1767 de hofstede Saxenburg eigendom is van de Haarlemse magistraat Mr Cornelis van Brakel (1733-1782), gaat laatstgenoemde Saxenburg verder vergroten en verfraaien. Na enige tijd vindt men dan ten zuiden van de vinkenbaan het zogenaamde "Sterrebos" van Saxenburg. Als buitenbos van de hofstede was dit gedeelte met bomen langs rechte lanen beplant. In de vorm van een ster kwamen deze lanen op een centraal punt uit volgens de formele tuinaanleg uit die tijd. Nu ligt er de bebouwing aan de Sterreboslaangenoemd naar dit bos. Het overige gedeelte van het buitenbos van Saxen burg, dat toen het Brakelse Bos werd genoemd, is nu het Bloe- mendaalse Bos. De stromende beek Bekend was in deze omgeving vroeger ook de zogenaamde "beek", een open, snelstromend riviertje, dat het kraakheldere welwater uit de duinen afvoerde via het meer van Duin en Daal naar de Delf t De geboren en getogen Bloemendaler A. Huisman weet zich nog te herinneren hoe deze, nu bijna geheel verdwenen open beek liep. Vanuit de duinen, waar de waterstand vroeger ongetwijfeld veel hoger moet zijn geweest, welde het water in het meer van Duin en Daal, van oudsher een natuurlijk meer. Van daaruit begon de snel stromende beek van ongeveer 100 cm breedte zijn loop naar het ringgrachtje rondom de villa Saxenburg aan het einde van de Mollaan, langs de vijver in de hertenkamp in de richting van het appartement Zomerzorgwaar ze via een duker onder de weg bij de vinkenbaan weer boven kwamVervolgens langs de Donkere- laan via het huidige voetpad aan de zuidzijde van die laan. Bij de dubbele woning Donkerelaan nr.22-24, om bij het hek van 15

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 16