Maranatha, nr. 64, weer even onder de weg in de richting van de Kennemerweg te gaan. Achter de tuinmuur van de hervormde pastorie en tussen de theekoepel en het herenhuis van Wildhoef, liep hij onder de Kennemerweg door, om uit te monden in de zogenaamde "Kom van Walter"de tegenwoordige vijver voor de boerderij Veen en Duin. Het laatste traject ging in de richting van de Delft. Toch was deze beek niet de enige. Tal voor soortgelijke beekjes stroomden door de hele gemeente in de richting van de Delft of Houtvaart De Donkerelaan richting Brederodelaan omstreeds 1900. In het midden de nog zwak stromende beek, links de dubbele woning nr.22-24 als dienstwoning van het buiten Wildhoef. De boerderij Aan de Donkerelaan tussen het Dorpshuis en Maranatha staat nog altijd het zojuist genoemde, dubbele huis nr.22-24 met het jaartal 1894 op de gevel, maar de ernaast gelegen boerderij van Wildhoef is reeds jaren geleden afgebroken. Op nr.22, aan de kant van het Dorpshuis, woonde vroeger boer Schipper. Hij was in dienst bij Mej Cornelia (Keetje) van Wickevoort Crommelin, eigenaresse van Wildhoef, en beheerde de boerderij. Zijn buur man, aan de andere zijde op nr. 24, was Leen Pleging, de par ticulier chauffeur van MejCrommelin. Heel ludiek was de toegang tot deze bebouwing. Via een klein kippebruggetje moest men over de beek lopen. Bij de boerderij behoorde de hooiberg, waarvan de restanten nog staan op de vinkenbaan, links van de ingang. Deze is nu in gebruik als berglokaal voor de cricketclub en de Bloemendaalse scholen. Vroeger vonden de koeien en paarden er onderdak en was het bovengedeelte de hooizolder. Het weiland van deze boerderij was de vinkenbaan: het geheel behoorde bij het buiten Wildhoef. Zo herinnert ook het karakteristieke huisje van de heer A. Docter, Zomerzorgerlaan 1, aan de locatie waar vroeger het vinkenhuis stond. Deze woning behoorde indertijd ook tot Wild hoef en werd door de familie Donkevoort met een flink aantal kinderen bewoond. Donkevoort was eveneens bij Wildhoef in dienst. Het verhaal gaat dat het tegenwoordige huisje vroeger het vinkenhuis moet zijn geweest. Toch is er in de omgeving nog een echt vinkenhuis te vinden. Men gaat dan bij het clubgebouw van de hockeyclub Bloemendaal via een pad naar de achtergelegen hockeyveldenNa het passeren van het stenen monument van het Huis te Bloemendaal vindt men het vinkenhuis. Het heeft dienst gedaan op de vinkenbaan van Aelbertsberghet voormalige Huis te Bloemendaal. Aan de wand staan de getallen van de gevangen vinken uit vervlogen tijden vermeld. 16

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 17