Van Saxenburgerbos tot Bloemendaalse Bos Zo rond de jaren 1920-22 ging het gedeelte Brederodelaan tussen de Donkerelaan en Mollaan bij het Pannekoekenhuisjenogal veranderen. Aanleiding tot dit gebeuren was de aankoop door de gemeente Bloemendaal op 20 juli 1920 van het Saxenburgerbos voor f.221.000,-. Dit bos was ontstaan op de voormalige gronden van het buiten Saxenburg, dat eind 18de eeuw grotendeels overging in handen van de Haarlemse doopsgezinde koopman Willem Philip Kops van het buiten Wildhoef. Thans herinnert het toegangshek tegenover de Bloemendaalse Schoolvereniging nog aan Saxenburg. Nadat deze gronden meer dan twee eeuwen in het bezit geweest waren van de eigenaren van Wildhoef, werden ze in 1904 inge bracht in de in Amsterdam gevestigde N.V. Maatschappij Veen- duin, welke de Wildhoefgronden beheerde en exploiteerde. De bekende landschapsarchitect L.A. Springer kreeg van de gemeente Bloemendaal opdracht het Saxenburgerbos te veranderen in een openbaar wandelpark. De bestaande vijver, toen de "Kom van Saxenburg" geheten, kreeg zijn huidige vorm en vele veran deringen kwamen in het park tot stand. Omstreeks 10 jaar later wordt de hertenkamp aangelegd met daaromheen een aantal grote volières De weg van het Pannekoekenhuisje tot het appartement Zomerzorg werd toen doorgetrokken; voorheen was dit een smal, mul zandpad van het niet-toegankelijke Saxenburgerbos. Oude situatie van het Bloemendaalse Bos, voorheen het Saxen burgerbos in 1920. Tekening van landschapsarchitect L.A. Sprin ger. 17

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 18