Door het toenemende verkeer was immers de oversteek naar het oude terras een levensgevaarlijke aangelegenheid geworden. En zo ging Zomerzorg nog vele gloriejaren tegemoet. Ook ten tijde van exploitant Jan Schouw en P. Doodeman was Zomerzorg tot 1964 een bloeiend bedrijf; heel wat bruiloften, partijen, diners en recepties werden er gegeven. Het einde van Zomerzorg kwam in 1977 toen het door brand werd verwoest. Korte tijd later werd het gesloopt en kwam het huidige appartementencomplex ervoor in de plaats. Huidige bestemming Toen Mej Cornelia van Wickevoort Crommelin in 1936 overleed, kwam ook het einde van de grote buitenplaats Wildhoef in zicht. Twee jaar later werd de gemeente Bloemendaal eigenaar van verschillende percelen o.a. de vinkenbaan, die dan sportveld wordt. Het roodbonte vee en de paarden ruimden het veld en de hooiberg werd onderdak voor de nieuwe gebruikers, de hockeyclub H(oud) B(raef) S(tand). Zij speelden voorheen aan de Bergweg terwijl hun kleedtent bij café Rusthoven stond. Deze werd netjes afgebroken en opnieuw geplaatst aan de Donkerelaan naast de zogenaamde hooiberg. Bij deze aankopen door de gemeente kwam gelijk ook de boerderij Veen en Duin met weilanden en waterpartij (de Kom van Walter) aan de Kennemerweg in haar bezit en ook de oude huisjes, thans Laan van Boreel 1,3 en 5. Motief voor al deze aankopen was in hoofdzaak het behoud van Bloemendaals natuurschoon. Maar de vinkenbaan werd ook voor andere doeleinden gebruikt, zoals b.v. in de vooroorlogse jaren als kermisterrein. Voor heen vierden de Bloemendalers op 31 augustus vele jaren ach tereen Koninginnedag op het hockeyveld aan de Zomerzorgerlaan Daar vonden de feestelijkheden plaats en kon men nog voor een cent een rondje in de draaimolen draaien of een klap geven op de Kop van Jut. Toen dit jaarlijkse feestgebeuren problemen ging geven, zocht men een alternatief, dat werd gevonden op de vinkenbaan. Zelfs in de oorlogsperiode 1940-45 was de vinken baan in gebruik. Speelde de hockeyclub H.B.S. 's winters op het terrein, 's zomers speelde er sinds 1942 de cricketclub Haar lem. Toen de club 25 jaar in Bloemendaal speelde, heeft men de naam veranderd in Cricket Club Bloemendaal. In 1985 werd het 75-jarig bestaan gevierd en onder redactie van o.a. de Heer H. Peschar verscheen toen een jubileum-uitgave. Een citaat daar uit, over hun eerste jaren op de vinkenbaan, is als volgt: "Het was meer een klein clubje dat de sprong naar Bloemendaal waagde. Het ledental, in 1939 nog 71, was in 1942 gedaald tot 55, een handje vol jongeren inbegrepen. Bovendien zaten we in het derde oorlogsjaar en de somberheid van die tijd deed zich steeds meer gevoelen. Daar stond tegenover, dat we een prachtig gelegen veld ter beschikking kregen, waar in ongedwongen vriendschap gespeeld kon worden, naar bleek de hele oorlogsperiode door. Daarvan is, op een niet te evenaren wijze, door de spelers en toeschouwers in die jaren genoten". Aan het begin van het seizoen 1944 werd het terrein door de "Wehrmacht" gevorderd. Hun paarden gingen er grazen en enige tijd later werd er op het veld een groot aantal, veel meer dan manshoge, zware palen geplaatst, zogenaamde "Rommel-asperges" waarvan de punten door koperdraad met elkaar waren verbonden. De bezetters waren n.l. bang dat er luchtlandingen zouden plaatsvinden en deze palen zouden dat moeten verhinderen. Een aantal van die palen stond vrijwel op de cricket-pitch maar een 19

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 20