Heel modern en hygiënisch waren de vier privaten - echte water closets, want zij waren voorzien van "zoogenaamde hydraulische gemakken, waartoe het noodig'e water uit een op den zolder geplaatste bak met pijpen naar de vereischte plaatsen werd toegevoerd. Deze bak werd gevuld met regenwater, op het midden dak vallende, en zoo dit ontoereikend was met welwater aan gevuld" (dat dan weer door een bediende opgepompt moest wor den Eén van de opvallende verschijnselen van de vorige eeuw was de grote tegenstelling tussen de welgestelde burgerij en de grote massa van de snelgroeiende, ongeschoolde en arme bevolking. De opkomst van nieuwe technieken en de ontwakende belangstelling voor hygiëne zijn ook kenmerkend. We zien dit soort zaken als vanzelf naar voren komen bij enkele opmerkingen over de bouw van een huis in Bloemendaal Tenslotte nog dit. Misschien heeft een lezer zich afgevraagd wie de Overveense timmerman was, die in het begin van dit artikel vermeld wordt. Wel, dat was natuurlijk de heer Pieter Rijnierse (1802-1860), wiens nazaten U, anderhalve eeuw later maar op hetzelfde adres, behulpzaam kunnen zijn bij Uw timmer werken! Want er mag dan wel veel anders geworden zijn in de loop van de geschiedenis, er is ook continuiteit vVV De citaten zijn ontleend aan een artikel van Is. Warnsinck in "Bouwkundige Bijdragen", jg. 1848. Het landhuis Lindenheuvel te Bloemendaal boven Haarlem. Op genomen in Bouwkundige Bijdragen, uitgegeven door de Maatschap pij ter bevordering van de Bouwkunst Jaargang 1848. Gemeentear chief Bloemendaal. 23

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 24