HERINNERINGEN VAN OUDBLOEMENDALERS In het kader van de rubriek "Herinneringen van Oud Bloemen dalers", ging de redactie op bezoek bij de heer J. Richardson Bennernagel Hoewel James Richardson Bennernagel in 1920 in Amsterdam op de Herengracht werd geboren, valt hij toch onder de catergorie "oud" Bloemendalers, omdat hij met zijn ouders de zomers altijd doorbracht in huize "Rust Roest", Bekslaan 38 te Vogelenzang. De villa Rust Roest is waarschijnlijk gebouwd door de kunst schilder Frans Courtens (1845-1943), die zijn eigendom in 1896 verkocht, zoals wij konden lezen in een artikel in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 19 februari van dat jaar. Waar schijnlijk werd vanaf die tijd tot 1920 de villa bewoond door de heer G. Vas Visser samen met mejVorsteman van Ooijen. In 1920 werd het de zomerresidentie van de familie Richardson Bennernagel-Julien Het best herinnerde de heer Richardson zich de kou in het huis. Het was als zomerverblijf gebouwd en had een eensteens muur. Er waren gangen in de buitenmuren gemaakt voor hetelucht verwarm ing, maar die functioneerde niet. Men deed een poging om het huis te verwarmen met kachels van het merk "Godin". Op deze kachels stond geschreven: "Je brule tout l'hiver, sans m'étein- dre"weet Richardson zich te herinneren. In de woonkamer stond een Jaarsma haard, de betimmering in deze kamer was afkom stig van het jachtslot Mayerling.* Voor de voordeur lag een bordes met een dubbele stenen trap naar de oprijlaan voor het huis. De oprijlaan liep halfrond, vanaf de Bekslaan langs de villa en dan weer terug naar de Bekslaan. De in 1937 afgebroken villa stond vlakbij de spoor wegovergang aan de rand van het bos. Ongeveer 60 m. achter de villa, langs de spoorlijn, stond in het bos, recht tegenover het stationsgebouw, het koetshuis van de villa. (Bekslaan 40). Dit huis leek op een Zwitsers chalet, met een vooruitstekend houten dak. Qua stijl kwam het overeen met het uit 1881 stam mende stationsgebouw. In dit huis woonde de familie van Keulen, die niets te maken hadden met de bewoners van de villa. Het personeel van de familie Richardson Bennernagel woonde in het sousterrain. Dit was een Brabants echtpaar, de man werkte als chauffeur en de vrouw als huishoudster. Van mei tot eind augustus woonde de familie in Vogelenzang. Als na de verjaardag van koningin Wilhelmina, op 31 augustus, de schoolvacanties voorbij waren, werden de spullen weer gepakt en keerde men terug naar het huis op de Herengracht in Amsterdam. Van al het werk dat zo'n verhuizing met zich meegebracht moet hebben, weet de heer Richardson zich niets te herinneren. Dat was, volgens hem, in die "goede" oude tijd een aangelegenheid voor het personeel. Toch moet dit een reuze pakkerij zijn geweest als men bedenkt dat het gezin bestond uit 7 mensen, de ouders, drie kinderen en 2 personeelsleden. Mayerling is het slot waar de Oostenrijkse troonopvolger, Rudolf Franz Karl Josef, zoon van de laatste keizer van Oostenrijk, samen met zijn geliefde, barones von Vetsera, zelfmoord pleegde. 24

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 25