Pas in 1928 werd de villa aangesloten op het electriciteitsnet In dat jaar werd de Bekslaan geasfalteerd en gingen de tele graafkabels onder de grond. Doordat het huis zo dichtbij het station lag kon je de stem van de stationsbeambte als de trein stopte horen roepen: "Vogelen- zang-BennebroekOp het stationsemplacement werden, de in de Werkplaats in Haarlem gerepareerde spoorwagons getest. Aan de andere kant van de overweg lag de stalhouderij van Piet Bos In Casa Nova, nu Casa Carmeli, Bekslaan 9, woonde de heer Mijnes, die iedere dag naar Amsterdam ging met de trein. Deze man was zo lang dat hij een speciaal voor hem gebouwde fiets nodig had, met een dubbele stang. Belangrijk voor de heer Richardson zijn de herinneringen aan de auto's van zijn vader. De eerste auto die hij zich herinnert was een Chrysler, daarna kwam er een Cadillac V63. 's Zondags ging de familie naar de mis in de Kathedraal op de Leidsevaart te Haarlem. Op de terugweg werden inkopen voor de hele week gedaan bij groentenboer Huyboom in Haarlem. De groen ten waren hier voordeliger dan in Vogelenzang. Naast de Cadil lac was de familie ook in het bezit van een Salmson, dit is een kleine Franse wagen. De protestante boeren in Vogelenzang gingen met hun paard en rijtuig naar de kerk in Bennebroek. De roomskatholiekendie niet over een auto beschikten gingen naar de kerk in Vogelen zang, waar in die tijd, pastoor Schalken zijn schaapjes hoedde. De familie Richardson onderhield vriendschappelijke betrekkin gen met de bekende kunstschildersfamilie Maris. Omstreeks 1925 is onze zegsman een keer bij deze familie op bezoek geweest. De aanleiding hiervoor was een auto-ongeluk, herinnert hij zich vaag Velen van de niet meer zo piepjongen onder onze lezers zullen zich de oom van de heer Richardson, Paul Julien, nog herin neren. Deze beroemde ontdekkingsreiziger, antropoloog en schrijver heeft jarenlang een zeer populair radioprogramma verzorgd. De naam van dit programma was "Kampvuren langs de Evenaar" Tot 1929 gebruikte de familie Richardson het huis als zomerver blijf, maar tijdens de winter van 1929-1930 bleven ze in Voge lenzang. In deze zeer strenge winter bezochten de kinderen de inmiddels gesloopte St. Jozefschool te Heemstede. In 1929 was de rijke tijd voorbij. Richardson Bennernagel was notaris en ook voor hem, waren de crisisjaren desastreus. Vanaf 1930 was het financieel niet langer mogelijk om de zomers in Vogelenzang door te brengen. De zomer van 1931 verbleef men nog in Zandvoort, maar in 1934 betrok het gezin een eenvoudige woning in Amsterdam. De Cadillac werd dat jaar verkocht voor f.25,-- op het Waterlooplein aan Joop Maandag, een sloper. Niemand had in die jaren geld voor een luxe Cadillac. Het huis heeft van 1930 tot 1937 leeggestaan. Het koetshuis is wat langer bewoond gebleven. In 1937 vielen beide panden onder de slopershamer. De heer Richardson maakt niet de indruk gebukt te gaan onder het verlies van de rijkdom van zijn vader. Toch is het heel goed mogelijk dat zijn kindertijd een rol heeft gespeeld toen hij koos voor een beroep in de autobranche. Ook zijn liefheb berij ligt duidelijk in dit vlak. Toen de auto's ter sprake kwamen hoefden we geen vragen meer te stellen en kwamen de 25

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 26