NEDERLAND IN 1840 Om het geheugen wat op te frissen plaatsen wij de artikelen van dit themanummer tegen de achtergrond van de algemene situatie in Nederland omstreeks 1840. Reeds in 1801 werd onder de franse overheersing het gewest Holland verdeeld in het departement Amstelland, dat overeenkwam met het huidige Noord-Holland, terwijl het huidige Zuid-Holland het departement Maasland werd. Na het vertrek der Fransen in 1813, werd Nederland een souverein vorstendom. De departementen Amstelland en Maasland werden verenigd tot de ene provincie Holland. Dit alles gebeurden in het kader van de Restauratie- politiek, waarbij men er naar streefde de staatsindeling weer zoveel mogelijk terug te brengen tot de situatie welke bestond vóór de Bataafse omwenteling. De voormalige departementen werden weliswaar één provincie met gezamenlijke Provinciale Staten en een gezamenlijk gerechtshof in Den Haag, maar ieder gebied behield een eigen gouverneur en een eigen college van Gedeputeerde Staten. In 1815 werden naar de wens van de overwinnaars van Waterloo op het Wener Congres bijeen, de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlanden samengevoegdonder leiding van koning Willem I, Deze streefde ernaar de drie delen van zijn rijk, het Zuiden, het Noorden en de koloniën tot een welvarend geheel te ontwik kelen. Het Zuiden, rijk aan steenkool als industriegebied, het Noorden als handelsgebied en de koloniën als leveranciers van grondstoffen en als afzetgebied. Er bestonden echter teveel tegenstellingen tussen het Noorden en het Zuiden om tot de gewenste eenheid te komen. Het verschil in zeden, godsdienst en historie bleek een onoverkomelijk probleem. In beide gebieden had men alleen oog voor de eigen problemen en niet op de gezamenlijk belangen. Het Zuiden in dustrialiseerde zich meer en meer en wenst protectie, terwijl het Noorden vasthield aan de oude vrijhandelsgedachte. In 1839 was de afscheiding van het Zuiden, België, een feit, wat tevens één van de aanleidingen was tot het aftreden van koning Willem. Maar niet alleen binnenlandse problemen beïnvloedden de poli tieke omstandigheden van het Koninkrijk, zoals het onder Willem I officiéél heette, ook het buitenland oefende grote invloed uit. Het revolutionaire Frankrijk in het zuiden en het expansieve duitse nationalisme in het oosten vormden een con stante bedreiging. Duitse handelaars en industriëlen zagen na de afscheiding kans om de monopoliepositie van de hollandse havens te doorbreken door een spoorweg tussen Antwerpen en Keulen aan te leggen, waardoor Antwerpen een geducht concurrent werd voor onze havens. Economische crisis en grote sociale onrust waren het gevolg. De afscheiding van België maakte een grondwetswijziging in 1840 noodzakelijk. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt de onhandelbaar grote provincie Holland te splitsen in de provincies Noord- en Zuid-Holland, waarvan wij nu dus het honderdvijftigjarig bestaan herdenken. 3

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 4