DE GEMEENTE BLOEMENDAAL OMSTREEKS 1840 Een korte terugblik Nadat de Heren van Brederode vele eeuwen het leenheerschap over het gebied van de latere gemeente Bloemendaal hadden uitgeoe fend, werd na de dood van de laatste Heer, Wolfert, in 1772 het Hof van Haarlem eigenaar van de ambachtsheerlijkheden Vogelen zang, Tetterode en AelbertsbergNadat in 1795 de Fransen ons land waren binnengekomen, stelden zij municipaliteiten of gemeenten in. Na hun vertrek werd Nederland in 1814 een konink rijk, doch veel van wat de Fransen op bestuurlijk gebied hadden ingesteld, bleef gehandhaafd, zoals o.a. de gemeenten. Wel werd de gemeente Bloemendaal na 1814 weer bestuurd als een ambachts heerlijkheid onder het Hof van Haarlem, maar met een burgemees ter en gemeenteraad volgens frans model. Pas na 1853 (na de grondwetsherziening van 1848 en de daaruit voortvloeiende gemeentewet), werd Bloemendaal geheel zelfstandig door de aankoop van de rechten van de ambachtsheerlijkheid van het Hof van Haarlem door de Erven Rouwens. De vaststelling van de gemeentegrenzen of limietscheidingen was geschied door bur gemeester N. Rouwens, de heer J. de Waal Malefijt en notaris J. ter Hoffstede, met technische medewerking van landmeter J. Nautz Alhoewel de naam anders doet vermoeden, bestaat de gemeente voortaan niet alleen uit Bloemendaal, maar uit drie kernen, te weten de dorpen Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang. Tussen de laatste twee kernen ligt, wat men toen nog de "Wildernis" of "Andere Hout" noemde: het tegenwoordige Aerdenhout. Dit gebied behoorde gedeeltelijk tot Overveen en gedeeltelijk tot Vogelen zang Het grondgebied heeft enigszins de vorm van een bijl, ongeveer 14 km lang. Het bovenste deel, de kop heeft een breedte van 5,5 km en het zuidelijk deel, het z.g. handvat is slechts 2,2 km "dik"... Het omvat het duingebied en het vóór- en tussenlig gende veen ten westen van Haarlem en Heemstede, met een op pervlak van ca. 4168 "morgen" land. Ontginning' en bebouwing heeft plaatsgevonden in de meest oostelijke gedeelten: de duinrand en de veenachtige dalen. Bloemendaal wordt omsloten door Zandvoort, Velsen, het voormalige Schooten, Haarlem, Heemstede, en Bennebroek in de provincie Noord-Holland en door Hillegom en Noordwijkerhout in Zuid-Holland. Gelegen onder de "rook" van Haarlem oefent de gemeente Bloemen daal van oudsher een grote aantrekkingskracht op deze stad uit. Zij was en is een oase van rust voor diegenen, die de drukte van de stad willen ontlopen. Bloemendaal in 1840 Het besturen van deze gemeente is omstreeks 1840 nog geen veelomvattende taak. Dit moge blijken uit de cijfers van de gemeentebegroting, welke in 1840 het "enorme" bedrag van f.5000,- omvatte. Burgemeester is N. Rouwens, zelf woonachtig in het dorp Bloemendaal. Hij is tevens gemeentesecretaris en hoofd der politie, die bestaat uit twee veldwachters en een zestal nachtwakers. In het dagelijks leven is Rouwens ook nog makelaar in onroerend goed. Bij het besturen van de gemeente wordt hij bijgestaan door twee wethouders. De gemeenteraad bestaat uit vier gemeenteraadsleden, welke de gekozen afgevaar digden zijn uit de drie dorpen. Zij zijn gekozen door de kies gerechtigde inwoners. Dit zijn die inwoners die ingeschreven 4

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 5