HET DORP VOGELENZANG IN 1840 Een klein dorp, fraai gelegen aan de rand van bos en duin, op de grens met de Provincie Zuid-Holland. Het dorp met het gebied van het voormalige ambacht van dien naam, is 1185 bunder groot. Rondom het dorp liggen enkele fraaie, eeuwenoude landgoederen, waaronder het landgoed "Huize Vogelenzang"eens door Graaf Floris V, als jachthuis gesticht. Aan de Oostzijde van het dorp ligt de Leidsevaart, sinds 1657 de verbindingsweg te water, zowel naar Haarlem als naar Leiden. Hier vaart nog steeds de trekschuit, getrokken door een jaag- paard en heeft bij het dorp bij de herberg "De witte hond" even ten zuiden van de dorpskern gelegen, haar stopplaats. Hier wordt van paard gewisseld en ondertussen kunnen de reizigers de benen strekken of zich laven in de herberg. Deze trekschuit-verbinding' zal wel haar langste tijd van leven gehad hebben, want de ontwikkeling van het verkeer te land, met de opkomst van de stoomtrein, gaat ook hier niet ongemerkt voorbij Langs de Leidsevaart wordt namelijk al hard gewerkt aan de aanleg van een spoorlijn. Voor de aanvoer van zand en ander materiaal ligt hier al een hulplijn en aan het eind van de Bekslaan, bij de Leidsevaart, is een stationsgebouw geprojec teerd. Dit wordt een houten gebouw, waarin het kantoor en de wachtkamer zullen worden ondergebracht, met daarnaast een woning voor het personeel. Over een paar jaar, in 1842, hoopt men klaar te komen en dan wordt de lijn Amsterdam-Haarlem doorgetrokken via Vogelenzang naar Veenenburg onder Hilleg'om en vandaar met der tijd naar Leiden. In de Leidsevaart wordt circa 500 meter ten zuiden van het geplande stationsgebouw reeds gewerkt aan de bouw van een spoorbrug over deze vaart. Naast een vast bruggedeelte komt er ook een draaibaar gedeelte, dat dan kan worden opengedraaid om de trekschuit of andere schepen door te kunnen laten. In 1840 telt het dorp Vogelenzang 58 huizen, 19 boerderijen en 3 landhuizen. Aantal inwoners is 440, overwegend van Katholieke huize. In de dorpskern wonen circa 140 inwoners in 40 woningen, een paar winkels, café en enkele boerderijen, kerk en pastorie. Buiten de R.K. Kerk staan er geen grote gebouwen. Deze kern is gebouwd op de rand van een strandwal en deze loopt in de richt ing Zuid-Noord. Langs de rand hiervan loopt de voornaamste weg, eveneens in de richting Zuid-Noord. Het is een smalle zandweg, erg bochtig vanwege de vorm van de strandwal. Op het kruispunt, in de dorpskern, met de Kerkweg is een pleintje. Midden op dit pleintje staat de hardstenen waterpomp van ca. 2 1/2 mtr. hoogte, met ernaast een pomp van kleinere afmeting. Verder staan er rond dit pleintje, een winkel, een café en een boer derij Op de Kerkweg staat het stenen kerkgebouw met op het dak een klein houten torentje, waarin de klok hangt. De pastoor woont naast de kerk in een oude boerderij die voorheen een schuilkerk was. Naast deze kern zijn er nog enkele andere kernen of gehuchten, zoals bij de Bartenbrug over de Leidsevaart, waar de weg zich splitst naar de Zilk en over de brug naar Hillegom. Hier staan enkele woningen en op Hillegoms gebied een boerderij langs het 8

Ons Bloemendaal | 1989 | | pagina 9