HET NAALDENVELD Aan het einde van de Zwaluwenweg bij de toegang tot het Naalden- veld aldaar ligt nog altijd, zij het niet meer voor lang, een boerderij-achtige woning. Bin nenkort zal deze boerderij plaats moeten maken voor een moderne villa en dit gebeuren vormde de aanleiding tot een gesprek met de heer C.M. Rein- ders Folmer, die een groot deel van zijn leven in de boerderij gewoond heeft. Be boerderij die nu op de nominatie staat te verdwijnen is nog niet zo oud. De vader van de heer Reinders Folmer liet hem in 1950 bouwen op de plaats van en vrijwel identiek aan de veel oudere boerenwoning die daar stond maar die door toedoen van de Duitsers op het eind van W.O. II zwaar was beschadigd. De familie Reinders Folmer woonde sinds 1933 in de boerderij in het Naaldenveld, aanvankelijk alleen s'zomers, later na enige aanpassingen in de woning het gehele jaar. In 1944 kwam het bevel van de Duitsers de woning te verlaten in verband met de aanleg van een startbaan voor de beruchte V.I. Inderdaad is met de bouw van de baan begonnen maar het werk is nooit afgeko men. Toen de Duitsers in het voorjaar van 1945 vertrokken, werden de al aanwezige construc ties, waarin veel beton en ijzer was verwerkt opgeblazen, waar door de vlakbij gelegen boer derij onherstelbaar werd ver nield. Die oude boerderij was rond 1800 gebouwd door de toenmalige eigenaar van het Naaldenveld J.N. van Eijs (1743-1818) koop man te Amsterdam en eigenaar/be woner van Boekenroode. Van Eijs heeft samen met zijn vriend en buurman H.J. Koenen, eigenaar van Groot-Bentveld veel tot stand gebracht in Aerdenhout. Om te beginnen beplantte hij samen met Koenen grote stukken van de kale duinen met zeedennen. Aan deze geslaagde beplanting ont leent het Naaldenveld zijn naam. Ook trachtte hij de zeer natte duinvalleien voor veeteelt geschikt te maken o.a. in het z.g. Koeduin en op Mariënweide. De namen herinneren nog aan die tijd. Van Lennep, bewoner van het Manpad, schreef in die tijd aan zijn schoonvader:"mijn buurman van Eijs heeft groote vlakken of valleien in de duinen met zwarte aarde bedekt en daar rundervee en paarden laten weiden, na die valleien eerst met grep en aarden steilstaanden wal omheind te hebben. Hij heeft daar ook een nieuwe boerderij aangelegd"Naast veeteelt was er ook sprake van akkerbouw zij het op geringe schaal. Niet alleen aardappelen maar ook rogge en haver deden het rede lijk op de eertijds zo onvrucht bare duingrond. Maar de Amsterdamse Waterlei ding zorgde op den duur voor de achteruitgang van het boeren bedrijf. Het grondwaterpeil zakte tenslotte zo sterk dat de verdroging van de grond niet meer tegen te houden was. Het vee verdween en tenslotte ook de aardappelveldjes en de in een latere periode veelvuldig aan gelegde eikenbosjes. Nog zijn er in het gemeentearchief van Bloemendaal fraaie aankondigin gen van publieke verkopingen van aardappelen of hakhout op de Aerdenhoutse landgoederen in de eerste helft van de 19e eeuw. Het waterpeil zorgde nog niet zo lang geleden opnieuw voor problemen. Toen men de duinen begon te bevloeien steeg het grondwater vrij snel één a anderhalve meter. Veel vooral oudere bomen kwamen hierdoor met de dieper gelegen wortels zó nat te staan dat zij dit niet over leefden De laatste boer die op de boerderij aan de Zwaluwenweg 15

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 16