nodatie tot woning. Tevens wachten we nog op een beslissing t.a.v. de bouw van een tweede woning op het terrein van het oude "Saxenburg" Het gemeentebestuur Haarlem wees een verzoek tot plaatsen van 1ichtmasten op het tennis park "Duinvliet" van de hand. Lichtmasten nabij de - inmiddels tot rijksmonument verklaarde- Elswoutslaandie zeer bewust niet van straatlantaarns is voorzien, zou een grove aantast ing zijn. Wij zijn dan ook blij eindelijk bij de gemeente Haar lem begrip gevonden te hebben voor het bijzondere gebied rond het landgoed Elswout, waar tenslotte ook zoveel Haarlemmers van genieten. Al met al was het een zeer druk bezet jaar voor de be stuursleden en ook voor het komende jaar ligt er veel werk te wachten. Sectie Monumenten In het begin van het achter ons liggende jaar werd de sloop van de villa "de Nagtegaal" een feit. Overveen en vooral de Overveners verloren een his torisch pand waaraan voor velen dierbare herinneringen verbonden waren Aan de Duinlustweg verdween het laatste stukje van de oude moestuinmuur van Duinlust, bij de manege. Onze plannen tot restauratie van de muur werden doorkruist door verkoop van de grond aan Staatsbosbeheer, waarna het houten hek rond Elswout werd doorgetrokken tot aan de ZanderijvaartGezien de hoge kosten verbonden aan de restauratie van de stenen muur vonden wij deze oplossing aan vaardbaar In Aerdenhout tenslotte werd na herhaaldelijke vernielingen de oriënteer-tafel van het Aerdenhouts Kopje noodgedwongen verwijderd Daar staat tegenover dat het Koetshuis van Wildhoef fraai gerestaureerd werd en van binnen verrassend verbouwd tot een aantrekkelijke en zeer bruikbare kantoorruimte zonder dat het gebouw geweld werd aangedaan. Het tuinkoeneltje van Elswoutshoek is in bezit gekomen van Staatsbosbeheer. Het Zal t.z.t. in gerestaureerde toes tand een passende plaats op het aangrenzende landgoed Elswout krijgen Voor twee zeer oude monumenten in Bloemendaalde boerderij van Uitendaal aan de Zomerzorgerlaan en de Knip aan de Kleverlaan kwam het afgelopen jaar de toezegging voor een gemeente lijke subsidie, zodat met res tauratie kan worden begonnen. Hiermee hopen we dat twee waar devolle monumenten in de ge meente voor de toekomst behouden blijven Twee zaken in het dorp Bloe mendaal hebben ons bestuur gedurende lange tijd bezig gehouden: de bouwplannen in het Bispinek-Park en het bestem mingsplan Bloemendaal-dorpIn het eerste geval zijn wij mid dels onze juridische adviseur nog altijd in gesprek met het Bisdom Haarlem, daar wij van mening zijn dat de bouwplannen in strijd zijn met de Statuten van de Bispinck Stichting. Overigens is naar aanleiding van de vele bezwaren over de hoog bouw achter Sparrenheuvel be sloten de woontoren daar met één woonlaag te verlagen. Doch o.i. is het plan nog steeds een grove aantasting van dit historische hoekje van Bloemendaal waar vooral de Rijksmonumenten aan het Padnapad en "Sparrenheuvel" zwaar onder te lijden krijgen. In het bestemmingsplan Bloe mendaal Dorp is tot onze grote vreugde alsnog besloten het gebouw van de Sillem-Stichting aan de Boslaan niet te slopen en de ruimte vóór Bloemoord" BIdaalseweg 125) onbebouwd te laten. Vooral dat laatste stemt ons zeer tevreden na alle in spanningen die wij ons daarvoor getroost hebben. Elders in dit tijdschrift treft u de naar aanleiding van deze zaak ge- 6

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 7